AYYILDIZ TİM
15 Temmuzda AYYILDIZ TİM NEREDEYDİ? NELER YAPTI?
15 Temmuzda AYYILDIZ TİM NEREDEYDİ? NELER YAPTI?

Ankara Sıcağın boğduğu Ankara’da, 15 Temmuz’da saat 18:30’u gösterirken M.İ. Telli’nin telefonu çaldı. Arayan Yenimahalle’den bir dostuydu. Dostu şaşkın bir sesle, “Yenimahalle yerleşkesinin önünde

15 Temmuzda AYYILDIZ TİM NEREDEYDİ? NELER YAPTI?

15 Temmuzda AYYILDIZ TİM NEREDEYDİ? NELER YAPTI?
ANKARA YENİMAHALLE MİT YERLEŞKESİ CİVARI:
15 Temmuz 2016 Saat:20:00
Ankara Sıcağın boğduğu Ankara’da, 15 Temmuz’da saat 18:30’u gösterirken M.İ. Telli’nin telefonu çaldı. Arayan Yenimahalle’den bir dostuydu. Dostu şaşkın bir sesle, “Yenimahalle yerleşkesinin önünde ışıklarda dururken bir hareketlilik olduğunu ve bir yemek şirketinin motorsikleti elemanı yerleşkeye paket servisi yaparken güvenlik; “Dur, vururum!” dediğini anlatıyordu.

“İlginç” dedi M.İ. Telli ve telefondaki dostuyla 1. cadde buluşmak üzere evden ayrıldı.

İki arkadaş çaylarını yudumlarken hem geçmişi yad ediyor hem de emeklilik hayallerini konuşuyorlardı. Bir yandan da olan gariplikleri istişare ediyorlardı. Konuşmalarını M.İ. Telli’nin telefonun gelen fotoğraflar durdurdu. Askeri hareketlilikleri gösteren, İstanbul’dan, Ankara’dan, Eskişehir’de fotoğraflar vardı.

M.İ. Telli ve dostunu telefonu aynı mesaj sesi ile çaldı aniden. Mesaj ekranında “Kırmız Kod” yazıyordu. İki dos birbirlerine umutsuzca baka kaldı. Her ikiside şifreli mesajın içinde yazanın başka bir şey olmasını umut ederek açtı.

“Geçti istemem gelmeni, yokluğunda buldum seni…”

Korkulan, tahmin edilen “Darbe girişimi” başlamıştı. “Kırmızı Kod” acil kodlu mesaj için olması gerekeni iki dost çok iyi biliyordu.

İkisi de hiç konuşmadı ama biliyorlar ki kaderlerinde bekledikleri ana gelmişlerdi. Eğer darbe gerçekleşirse sonunda hep bekledikleri şehitlik makamı vardı. Onlardan sonra hedefte aileleri de olacaktı.

M.İ. Telli, “Ne yapacağız dostum?” diyebildi. Dosttu sakinliğini koruyarak, gururla gülümsedi, “Şehit olma vakti geldi. Beni acil Yerleşke Civarına bırak” dedi.

M.İ. Telli, onu bırakırken son bir kez sıkıca sarıldı. İki dost vedalaşırken birbirine söz verdi. Kim ölürse kalan onun ailesine sahip çıkacaktı. Ayrıldıklarında Türkiye’de birçok kişinin darbeden haberi yoktu.

M.İ. Telli Bir anda Yerleşkenin üstünde gökyüzünde helikopteri gördü. MİT vuruluyordu. Pilotlar sanki yerdeki düşmana mermi yağdırıyordu. “Yarabbi, bu vatan hainlerini emellerine kavuşturma!” dedi M.İ. Telli sesli olarak. Bu sırada atılan mermiler, Türklüğün sonunu, İslam’ın sonunu hazırlıyordu sanki.

Yaşanılanlar karşısında panik halde Sokaklarda kaçanları görünce arabasını park etti ve dörtlüleri yaktı. Darbeden haberleri olmayanlar, olanları terör saldırısı zannediyordu. M.İ. Telli’ın telefonu çaldı. Arayan filo komutanıydı. Komutan “M.İ. Telli, Türkiye işgal edildi. Şimdi şehit olma zamanı. Sana büyük iş düşüyor, sosyal medyayı ayağa kaldırın. İnsanlar sokağa çıksınlar!” dedi.
37537