AYYILDIZ TİM
Dünya Siber Savaş Halinde Bu savaştan Haberiniz varmı?
Dünya Siber Savaş Halinde Bu savaştan Haberiniz varmı?

Aşağıda geçen yılki olayların bir özeti verilmiştir. Tam liste için yukarıdaki indirme bağlantısını tıklayın.Mayıs 2021. Dünyanın en büyük et işleme şirketi olan Brezilya merkezli JBS, bir fidye

Dünya Siber Savaş Halinde Bu savaştan Haberiniz varmı?

Aşağıda geçen yılki olayların bir özeti verilmiştir. Tam liste için yukarıdaki indirme bağlantısını tıklayın.

Mayıs 2021. Dünyanın en büyük et işleme şirketi olan Brezilya merkezli JBS, bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı oldu. Saldırı ABD, Kanada ve Avustralya’daki tesisleri kapattı. Saldırı, Rusça konuşan siber suç grubu REvil’e atfedildi.

Mayıs 2021. 24 Mayıs’ta bilgisayar korsanları Fujitsu’nun sistemlerine erişim sağladı ve birden fazla Japon devlet kurumuna ait dosyaları çaldı. Şimdiye kadar dört devlet kurumu etkilendi. 

Mayıs 2021. Siber güvenlik araştırmacıları, bir kimlik avı metodolojisi kullanarak yüksek profilli Güney Koreli hükümet yetkililerini hedef alan bir siber casusluk kampanyasından sorumlu olacak bir Kuzey Koreli korsan grubu belirledi. Grubun hedefleri Güney Kore’deydi ve şunları içeriyordu: Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), ROK Dışişleri Bakanlığı, Sri Lanka Büyükelçiliği’nin Devlet Büyükelçisi (ROK’ta), Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Nükleer Güvenlik Görevlisi, Hong Kong’daki Kore Başkonsolosluğu, Seul Ulusal Üniversitesi ve Daishin Securities’de Başkonsolos Yardımcısı.

Mayıs 2021 . 14 Mayıs’ta İrlanda’nın ulusal sağlık hizmeti Sağlık Hizmeti Yöneticisi (HSE), bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı oldu. Saldırıyı fark eden hükümet yetkilileri, HSE sistemini kapattı. Saldırganlar, Rusya merkezli bir siber suç grubu tarafından işletildiği bildirilen Conti hizmet olarak fidye yazılımını (RaaS) kullandılar.

Mayıs 2021 . FBI ve Avustralya Siber Güvenlik Merkezi, çeşitli ülkelerde birden fazla sektörü hedef alan devam eden bir Avaddon fidye yazılımı kampanyası konusunda uyardı. Rapor edilen hedef ülkeler Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Kosta Rika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Ürdün, Peru, Polonya, Portekiz, İspanya, BAE, Birleşik Krallık, ABD’dir. Hedeflenen endüstriler şunları içerir: akademi, havayolları, inşaat, enerji, ekipman, finans, nakliye, hükümet, sağlık, bilişim, yasa uygulama, üretim, pazarlama, perakende, ilaç.

Mayıs 2021 . 6 Mayıs’ta, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük yakıt boru hattı olan Colonial Pipeline, bir fidye yazılımı saldırısının hedefiydi. Enerji şirketi boru hattını kapattı ve daha sonra 5 milyon dolarlık fidye ödedi. Saldırı, Rusça konuşan bir bilgisayar korsanlığı grubu olan DarkSide’a atfedildi.

Mayıs 2021 . 4 ve 5 Mayıs tarihlerinde, Norveçli enerji teknolojisi şirketi Volue, bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı oldu. Saldırı, 200 belediyede su ve su arıtma tesislerinin kapatılmasıyla sonuçlandı ve Norveç nüfusunun yaklaşık %85’ini etkiledi.

Mayıs 2021 . Büyük bir DDoS saldırısı Belçika hükümeti tarafından kullanılan ISP’yi devre dışı bıraktı ve 200’den fazla kuruluşu etkiledi ve birden fazla Parlamento toplantısının iptaline neden oldu.

Mayıs 2021 . Çinli bir bilgisayar korsanlığı grubu, Rus donanması için nükleer denizaltılar tasarlamaya dahil olan bir Rus savunma müteahhitini tehlikeye attı.

Nisan 2021 . Bir bilgisayar korsanlığı grubu, Polonyalı yetkililerin sosyal medya hesaplarını ele geçirdi ve onları NATO’yu eleştiren anlatıları yaymak için kullandı. Alman makamları, aynı grubun Federal Meclis ve eyalet parlamentosu üyelerini de tehlikeye atmaya çalıştığını bildirdi.

Nisan 2021 . Çin ordusuyla bağlantılı bilgisayar korsanları, 2019’dan başlayarak Güneydoğu Asya’daki askeri ve devlet kurumlarını hedef alan bir casusluk kampanyası yürüttü.

Nisan 2021 . Kötü amaçlı yazılım, dünya çapındaki 20 düşük maliyetli havayolunun ağlarının çökmesine neden olan havayolu rezervasyon sistemlerinde bir kesintiyi tetikledi.

Nisan 2021 . Rus bilgisayar korsanları, 2021’in başlarında iki ülke arasındaki gerilim arttıkça Ukrayna hükümet yetkililerini hedef odaklı kimlik avı girişimleriyle hedef aldı

Nisan 2021 . Filistin istihbaratıyla bağlantılı bilgisayar korsanları, hem Filistin’de hem de daha geniş olarak Orta Doğu’da yaklaşık 800 Filistinli muhabir, aktivist ve muhalifi tehlikeye atan bir siber casusluk kampanyası yürüttü.

Nisan 2021 . Biri Çin hükümeti adına çalışan iki devlet destekli bilgisayar korsanlığı grubu, özellikle ABD savunma yüklenicilerine odaklanarak ABD ve Avrupa’daki kuruluşları hedeflemek için bir VPN hizmetindeki güvenlik açıklarından yararlandı.

Nisan 2021 . MI5, LinkedIn’deki spearphishing ve sosyal mühendislik kampanyalarının bir parçası olarak son beş yılda 10.000’den fazla İngiliz profesyonel tıraşının düşman devletler tarafından hedef alındığı konusunda uyardı.

Nisan 2021 . İsveçli yetkililer, Rus hükümetinin desteklediği Rus sporculara doping yaptığı suçlamalarına yanıt olarak İsveç Spor Konfederasyonu’nun Rus askeri istihbaratı tarafından 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında saldırıya uğradığını açıkladı.

Nisan 2021 . Fransız güvenlik araştırmacıları, COVID-19 salgını sırasında kritik Fransız işletmelerini vuran saldırıların sayısının 2020’de dört kat arttığını buldu.

Nisan 2021 . Avrupa Komisyonu, AK’nin ve diğer birçok AB kuruluşunun bilinmeyen bir şekilde büyük bir siber saldırıya maruz kaldığını duyurdu.

Nisan 2021 . Çinli bilgisayar korsanları, 2020’nin ikinci yarısında siyasi istihbarat toplamak amacıyla Vietnam’daki devlet kurumlarını hedef alan aylarca süren bir siber casusluk kampanyası başlattı.

Mart 2021 . Ocak 2021’de siber güvenlik araştırmacılarına yönelik bir dizi saldırıdan sorumlu olan Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı grubu, sahte sosyal medya profilleri ve var olmayan bir güvenlik hizmeti şirketi hedefi için sahte bir web sitesi kullanan bilgi güvenliği uzmanlarını hedef alan yeni bir kampanya başlattı.

Mart 2021 . Şüpheli İranlı bilgisayar korsanları, iki ülkedeki genetikçilerin, nörologların ve onkologların kimlik bilgilerini çalmak amacıyla İsrail ve ABD’deki tıp araştırmacılarını hedef aldı.

Mart 2021 . Şüpheli Rus bilgisayar korsanları, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın e-posta sunucusunu ihlal ettikten sonra binlerce e-postayı çaldı.

Mart 2021 . Şüpheli devlet korsanları, Avustralya medya şirketi Nine Entertainment’ı bir fidye yazılımı çeşidiyle hedef alarak canlı yayınları ve baskı prodüksiyon sistemlerini kesintiye uğrattı.

Mart 2021 . Şüpheli Rus bilgisayar korsanları, Almanya’da yapılacak ulusal seçimler öncesinde Alman parlamenterlerin kişisel e-posta hesaplarına erişmeye çalıştı.

Mart 2021 . ABD Siber Komutanlığı, Columbia’ya seçim müdahalesine yanıt verme ve operasyonları etkileme konusunda yardım ettiğini doğruladı.

Mart 2021 . ABD Siber Komutanlığı başkanı, örgütün 2020 ABD seçimleri öncesinde dış tehditlere karşı koymak için dokuz farklı ülkede on bir ileri av operasyonu da dahil olmak üzere iki düzineden fazla operasyon gerçekleştirdiğini ifade etti.

Mart 2021 . Bir grup Çinli bilgisayar korsanı, yurtdışında bulunan Uygur aktivistlerine, gazetecilere ve muhaliflere kötü niyetli bağlantılar göndermek için Facebook’u kullandı.

Mart 2021 . Hint Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi, Çinli bilgisayar korsanlarının Hint ulaşım sektörüne karşı bir siber casusluk kampanyası yürüttüğüne dair kanıtlar buldu.

Mart 2021 . Polonya güvenlik hizmetleri, şüpheli Rus bilgisayar korsanlarının Polonya Ulusal Atom Enerjisi Kurumu ve Sağlık Bakanlığı’nın web sitelerini kısa süreliğine ele geçirerek var olmayan bir radyoaktif tehdide ilişkin yanlış uyarılar yaydıklarını duyurdu.

Mart 2021. Hem Rus hem de Çin istihbarat servisleri, 2020’de Avrupa İlaç Ajansı’nı ilgisiz kampanyalarda hedef alarak, COVID-19 aşıları ve ilaçları ile ilgili belgeleri çaldı.

Mart 2021 . Ukrayna Devlet Güvenlik Servisi, gizli hükümet verilerine erişmeye çalışan Rus FSB bilgisayar korsanlarının büyük ölçekli saldırısını engellediğini duyurdu.

Mart 2021. Litvanya Devlet Güvenlik Departmanı, Rus bilgisayar korsanlarının 2020’de Litvanyalı üst düzey yetkilileri hedef aldığını ve ülkenin BT altyapısını bir COVID-19 aşısı geliştirmeye dahil olan kuruluşlara yönelik saldırılar gerçekleştirmek için kullandığını açıkladı.

Mart 2021. Şüpheli İranlı bilgisayar korsanları, siber casusluk kampanyasının bir parçası olarak Azerbaycan, Bahreyn, İsrail, Suudi Arabistan ve BAE’deki devlet kurumlarını, akademiyi ve turizm endüstrisini hedef aldı.

Mart 2021 . Çin hükümetinin bilgisayar korsanları, devlet kurumları, yasama organları, hukuk firmaları, savunma müteahhitleri, bulaşıcı hastalık araştırmacıları ve politika düşünce kuruluşları dahil olmak üzere dünya çapında 30.000’den fazla kuruluştan veri çalmak için Microsoft’un kurumsal e-posta yazılımını hedef aldı.

Mart 2021 . Şüpheli Çinli bilgisayar korsanları, Hindistan’daki elektrik şebekesi operatörlerini gelecekteki olası saldırılar için zemin hazırlama girişimi olarak hedef aldı.

Şubat 2021 . Portekizce konuşan bir siber suç grubu, Oxford Üniversitesi’nin COVID-19 aşılarını araştıran bir bölümündeki bilgisayar sistemlerine erişti ve topladıkları verileri ulus devletlere sattığından şüpheleniliyor.

Şubat 2021 . Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, 2020’nin başlarında başlayan bir casusluk kampanyasında bir düzineden fazla ülkedeki savunma firmalarını hedef aldı.

Şubat 2021 . Çin ordusuyla bağlantılı bilgisayar korsanları, hem Çin’de hem de yurtdışında Tibetlilere karşı bir gözetim kampanyası yürüttü.

Şubat 2021 . Rus bilgisayar korsanları, Ukrayna hükümetinin dosya paylaşım sistemini ele geçirdi ve yerleştirilen dosyaları indiren bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım yükleyecek kötü amaçlı belgeleri yaymaya çalıştı.

Şubat 2021 . Vietnam hükümetiyle bağlantılı bilgisayar korsanları, bireylerin sistemlerine sızmak, faaliyetlerini gözetlemek ve verileri sızdırmak için casus yazılım kullanarak ülkedeki insan hakları savunucularına karşı yaklaşık üç yıllık bir siber casusluk kampanyası yürüttü.

Şubat 2021 . Ukraynalı yetkililer, Ukrayna Güvenlik Servisi’nin web sitesine yönelik çok günlü dağıtılmış hizmet reddi saldırısının Rusya’nın ülkedeki hibrit savaş operasyonlarının bir parçası olduğunu bildirdi.

Şubat 2021 . ABD Adalet Bakanlığı, üç Kuzey Koreli bilgisayar korsanını 1,3 milyar dolardan fazla nakit ve kripto para çalmak ve gasp etmek için komplo kurmakla suçladı.

Şubat 2021 . İranlı bilgisayar korsanları Amsterdam’daki bir sunucunun kontrolünü ele geçirdi ve onu Hollanda, Almanya, İsveç ve Hindistan’daki siyasi muhaliflere yönelik saldırılar için bir komuta ve kontrol merkezi olarak kullandı.

Şubat 2021. Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, COVID-19 için aşılar ve tedaviler hakkında bilgi edinmek için ilaç şirketi Pfizer’in bilgisayar sistemlerine girmeye çalıştı.

Şubat 2021 . Şüpheli İranlı bilgisayar korsanları, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesiyle ilgili bir siber casusluk kampanyasının bir parçası olarak BAE’deki devlet kurumlarını hedef aldı.

Şubat 2021 . Fransız ulusal siber güvenlik ajansı, Fransız BT sağlayıcılarına karşı dört yıllık bir kampanyanın bir Rus bilgisayar korsanlığı grubunun işi olduğunu duyurdu.

Şubat 2021 . Şüpheli Hintli bilgisayar korsanları, Pakistan Atom Enerjisi Komisyonu, Pakistan Hava Kuvvetleri ve Keşmir’deki seçim yetkilileriyle bağlantıları olanlar da dahil olmak üzere mobil kötü amaçlı yazılım kullanarak Pakistan, Kazakistan ve Hindistan’da 150’den fazla kişiyi hedef aldı.

Şubat 2021 . Bir siber suç çetesinin on üyesi, telekom şirketlerini ünlülerin telefon numaralarını yeni cihazlara atamaları için kandırdıkları ve 100 milyon dolardan fazla kripto para çaldıkları bir kampanyanın ardından tutuklandı.

Şubat 2021. Bilinmeyen bilgisayar korsanları, bir uzaktan erişim sistemini kullanarak Oldsmar, Florida’nın su kaynağındaki sodyum hidroksit seviyelerini 100 kat artırmaya çalıştı.

Şubat 2021. İki İranlı bilgisayar korsanlığı grubu, Orta Doğu, Avrupa, Güney Asya ve Kuzey Amerika’daki on altı ülkede İranlı muhaliflere karşı casusluk kampanyaları yürüttü.

Ocak 2021 . Hizbullah ile bağlantılı bilgisayar korsanları, istihbarat toplama ve veri hırsızlığı için ABD, İngiltere, Mısır, İsrail, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, BAE ve Filistin Yönetimi’ndeki telekom şirketlerini, internet servis sağlayıcılarını ve barındırma sağlayıcılarını ihlal etti.

Ocak 2021 . Kuzey Kore hükümeti bilgisayar korsanları, hedefleri virüslü sitelere yönlendirmek veya hedeften bir araştırma projesinde işbirliği yapmasını isteyen e-postalarda virüslü ekleri açmaya teşvik etmek için birden fazla sahte twitter hesabı ve sahte bir blog kullanan siber güvenlik araştırmacılarına karşı karmaşık bir sosyal mühendislik kampanyası başlattı.

Ocak 2021. 2012’den beri faaliyet gösteren şüpheli Hintli bilgisayar korsanları, Pakistan, Çin, Nepal ve Afganistan’daki askeri ve devlet kurumları ile savunma teknolojisi, bilimsel araştırma, finans ile ilgili işletmelere özel bir vurgu yaparak Güney ve Doğu Asya’daki iş dünyası ve hükümetlere saldırdı. , enerji ve madencilik.

Ocak 2021. Kimliği belirsiz bilgisayar korsanları Yeni Zelanda merkez bankasının veri merkezlerinden birini ihlal etti.

Ocak 2021. Çin hükümetiyle bağlantılı bilgisayar korsanları, beş büyük oyun ve kumar ülkesine yönelik fidye yazılımı saldırılarından 100 milyon doların üzerinde fidye talep ederek sorumluydu.

Aralık 2020. İranlı devlet bilgisayar korsanları, Basra Körfezi, AB ve ABD’deki düşünce kuruluşlarını, araştırma kuruluşlarını, akademisyenleri, gazetecileri ve aktivistleri hedef alan bir hedef odaklı kimlik avı kampanyası için bir Noel teması kullandı

Aralık 2020 . Çinli bilgisayar korsanları Finlandiya parlamentosunu hedef alarak parlamento üyelerinin ve diğer çalışanların e-posta hesaplarını ihlal etti.

Aralık 2020 . Afrika Birliği personeli, Çinli bilgisayar korsanlarının AU genel merkezine kurulu kameralardan gelen güvenlik görüntülerini çaldığını tespit etti.

Aralık 2020 . Bir Suudi bilgisayar korsanlığı grubu, Bir BAE bilgisayar korsanlığı grubu ve hükümet destekli kimliği bilinmeyen iki bilgisayar korsanlığı grubu, İsrailli satıcı NSO Group’tan satın alınan casus yazılımları Al Jazeera çalışanlarına ait 36 telefonu hacklemek için kullandı .

Aralık 2020 . Facebook, iki grup Rus ve Fransız ordusuna bağlı bir grup kişinin Afrika’da düello siyasi bilgi operasyonları yürütmek için sahte Facebook hesapları kullandığını tespit etti.

Aralık 2020 . İranlı bilgisayar korsanlarının bir lojistik yönetim yazılımı geliştiricisinin güvenliğini tehlikeye atması ve erişimlerini firmanın müşterilerinden veri sızdırmak için kullanmasının ardından 40’tan fazla İsrailli şirketin verileri çalındı.

Aralık 2020 . Bilinmeyen devlet destekli bilgisayar korsanları, Çin, Hindistan, Nepal ve Pakistan arasındaki bölge anlaşmazlıklarından yararlanarak Nepal Ordusu ve Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları, Sri Lanka Savunma Bakanlığı ve Güney Asya’daki hükümet ve askeri kuruluşları hedef aldı. Afgan Ulusal Güvenlik Konseyi ve Başkanlık Sarayı.

Aralık 2020 . Facebook, kullanıcılarının, biri kötü amaçlı yazılım yaymaya odaklanan devlet destekli Vietnamlı bilgisayar korsanlarından, diğeri ise Bangladeş’teki hesapları tehlikeye atmaya ve hesapların ve sayfaların raporlanmasını koordine etmeye odaklanan iki kar amacı gütmeyen gruptan kaynaklanan iki bilgisayar korsanlığı kampanyası tarafından hedef alındığını duyurdu. kaldırma

Aralık 2020 . Şüpheli Çinli bilgisayar korsanları, bir kimlik avı kampanyasının parçası olarak devlet kurumlarını ve Moğolistan Ulusal Veri Merkezini hedef aldı.

Aralık 2020 . Bilgisayar korsanları, Avrupa İlaç Ajansı’na yapılan bir saldırı sırasında Pfizer tarafından geliştirilen COVID-19 aşısıyla ilgili verilere erişti.

Aralık 2020 . Birden fazla ABD devlet kurumu dahil olmak üzere dünya çapında 200’den fazla kuruluşun, yazılım sağlayıcı SolarWinds’i tehlikeye atan ve dahili işlemleri izlemek ve verileri sızdırmak için erişimlerini kullanan Rus bilgisayar korsanları tarafından ihlal edildiği ortaya çıktı.

Aralık 2020 . Bir suç grubu, İsrail sigorta şirketi Shirbit’i fidye yazılımıyla hedef aldı ve yaklaşık 1 milyon dolarlık bitcoin talep etti. Hackerlar, talepte bulunduktan sonra bazı hassas kişisel bilgileri yayınladılar ve ödeme almazlarsa daha fazlasını açıklama tehdidinde bulundular.

Aralık 2020 . CISA ve FBI, ulusal güvenlik ve uluslararası ilişkilere odaklanan ABD düşünce kuruluşlarının devlet destekli bilgisayar korsanlığı grupları tarafından hedef alındığını duyurdu.

Aralık 2020 . Bilinmeyen bir ülkeden devlet destekli şüpheli bilgisayar korsanları, COVID-19 tedarik zincirini desteklemek için özel sıcaklık kontrollü ortamlar sağlayan altı ülkedeki kuruluşlara karşı bir hedef odaklı kimlik avı kampanyası yürüttü.

Kasım 2020 . Foxconn’a ait bir Meksika tesisi, bilgisayar korsanlarının 1.200 sunucunun şifrelenmesine, 20-30 TB yedeklemenin silinmesine ve 100 GB şifreli dosyanın çalınmasına neden olduğunu iddia ettiği bir fidye yazılımı saldırısına uğradı.

Kasım 2020 . Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, işe alım görevlileri gibi davranarak ve şirketin çalışanlarına kötü amaçlı yazılım içeren sahte iş teklifleri göndererek COVID-19 aşı geliştiricisi AstraZeneca’yı hedef aldı.

Kasım 2020 . Çinli bilgisayar korsanları, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Orta Doğu dahil olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan birden fazla endüstri sektöründeki Japon kuruluşlarını hedef aldı.

Kasım 2020 . Şüpheli Çin hükümeti korsanları, 2018’den 2020’ye kadar Güneydoğu Asya’daki devlet kurumlarını hedef alan bir siber casusluk kampanyası yürüttü.

Kasım 2020 . Kuzey Koreli bir bilgisayar korsanlığı grubu, meşru Güney Kore güvenlik yazılımından ödün vererek Güney Koreli internet kullanıcılarına karşı yazılım tedarik zinciri saldırılarına girişti

Kasım 2020 . Bir Rus ve iki Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı grubu, COVID-19 aşı araştırmalarına katılan yedi şirkete saldırı başlattı

Kasım 2020 . Kiralık bir grup bilgisayar korsanı, Güney Asya’da ve özellikle Hindistan, Bangladeş ve Singapur’da bir grup hedefe yönelik saldırılar başlattı. Bu saldırılar, özel bir arka kapı kullanımını ve kimlik bilgisi hırsızlığını içeriyordu.

Kasım 2020 . Bir grup Vietnamlı bilgisayar korsanı, Güneydoğu Asya’da kullanıcıların profilini çıkarmak, kimlik avı sayfalarına yeniden yönlendirmek ve kötü amaçlı yazılım dağıtmak için kullanılan haberlere ve aktivizme ayrılmış bir dizi sahte web sitesi oluşturdu ve sürdürdü.

Kasım 2020 . ABD Siber Komutanlığı ve NSA, yaklaşan ABD seçimlerine müdahaleyi önlemek için İran’a karşı saldırgan siber operasyonlar gerçekleştirdi.

Kasım 2020 . Hamas, siber saldırılar ve karşı istihbarat operasyonları gerçekleştirmek için Türkiye’deki gizli karargahını kullandı

Ekim 2020 . ABD hükümeti, İranlı bilgisayar korsanlarının seçmen kayıt bilgilerini indirmek ve bir seçmen sindirme kampanyası yürütmek için eyalet seçim web sitelerini hedeflediğini duyurdu.

Ekim 2020 . Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Çin devlet destekli bilgisayar korsanlarının ABD savunma sanayi üssünü hedef aldığı yönündeki suçlamalara, NSA’nın Prism programı hakkındaki 2013 sızıntılarına atıfta bulunarak ABD’nin bir "hack imparatorluğu" olduğunu ilan ederek yanıt verdi.

Ekim 2020. Hindistan Ulusal Siber Güvenlik Koordinatörü, Hindistan’daki siber suçların 2019’da yaklaşık 17 milyar dolara mal olduğunu açıkladı.

Ekim 2020 . Bir Rus siber casusluk grubu, kimliği belirsiz bir Avrupa devlet kuruluşuna saldırdı

Ekim 2020 . İranlı bilgisayar korsanları, güvenliği ihlal edilen kişilerden dış politika hakkında istihbarat toplamak için Münih Güvenlik Konferansı katılımcılarını hedef aldı.

Ekim 2020 . Yunan bilgisayar korsanları, Ermenistan’ı desteklemek için Türk Parlamentosu’nun ve 150 Azerbaycan hükümetinin web sitesini tahrif etti.

Ekim 2020 . FBI, CISA ve ABD Siber Komutanlığı, Kuzey Koreli bir bilgisayar korsanlığı grubunun Güney Kore, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bireysel uzmanlara, düşünce kuruluşlarına ve devlet kurumlarına karşı ulusal istihbarat toplamak amacıyla bir siber casusluk kampanyası yürüttüğünü duyurdu. Kore yarımadası, yaptırımlar ve nükleer politika ile ilgili güvenlik sorunları

Ekim 2020 . FBI ve CISA, bir Rus hack grubunun ABD eyalet ve yerel yönetim ağlarının yanı sıra havacılık ağlarını ihlal ettiğini ve verileri sızdırdığını duyurdu.

Ekim 2020 . Kuzey Koreli bir hacker grubu, Rusya’daki havacılık ve savunma şirketlerine saldırılar düzenledi.

Ekim 2020 . İranlı bir bilgisayar korsanlığı grubu, Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık, ABD, Hollanda, Singapur, Danimarka ve İsveç’teki üniversitelere karşı bir kimlik avı kampanyası yürüttü.

Ekim 2020. Şüpheli İranlı bilgisayar korsanları, bir siber casusluk kampanyasının parçası olarak Irak, Kuveyt, Türkiye ve BAE’deki devlet kurumlarını ve telekomünikasyon operatörlerini hedef aldı

Ekim 2020 . NSA, Çin hükümetinin bilgisayar korsanlarının geniş kapsamlı bir casusluk kampanyasının parçası olarak ABD savunma sanayi üssünü hedef aldığı konusunda uyardı.

Ekim 2020 . İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, Rus askeri istihbarat bilgisayar korsanlarının daha sonra ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’na yıkıcı bir siber saldırı planladığına dair kanıtlar buldu.

Ekim 2020 . ABD, altı Rus GRU görevlisini, Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik 2015 ve 2016 saldırıları, 2017 NotPetya fidye yazılımı salgını, 2017 Fransız seçimlerinde seçim müdahalesi ve diğerleri dahil olmak üzere bilgisayar korsanlığı olaylarına karışmakla suçladı.

Ekim 2020. İran, ülkenin Limanlar ve Denizcilik Teşkilatı ve belirtilmeyen bir başka devlet kurumunun siber saldırıya uğradığını duyurdu

Ekim 2020 . Microsoft ve ABD Siber Komutanlığı, ABD seçimleri öncesinde bir Rus botnetini çökertme operasyonlarını bağımsız olarak üstlendi.

Ekim 2020 . ABD İç Güvenlik Bakanlığı, bilgisayar korsanlarının toplu veri toplamak, kayıt bilgilerini değiştirmek, nüfus sayımı altyapısını tehlikeye atmak veya DoS saldırıları gerçekleştirmek için olası bir girişimde ABD Sayım Bürosunu hedeflediğini açıkladı.

Ekim 2020 . ABD hükümet yetkilileri, şüpheli Çinli bilgisayar korsanlarının Rusya, Hindistan, Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan ve Malezya’daki varlıklara yönelik bir dizi saldırının arkasında olduğunu açıkladı.

Ekim 2020 . Çinli bir grup, İtalyan bilgisayar korsanlığı aracı satıcısı HackingTeam tarafından sızdırılan koddan uyarlanan gelişmiş kötü amaçlı yazılım kullanarak Afrika, Asya ve Avrupa’daki diplomatik kuruluşları ve STK’ları hedef aldı.

Ekim 2020 . İranlı bilgisayar korsanları, Orta Doğu ağ teknolojisi sağlayıcılarını ve mültecilerle çalışan kuruluşları hedef almak için ciddi bir Windows güvenlik açığından yararlandı.

Ekim 2020. Bir siber paralı asker grubu, sıfır gün açıkları da dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanarak Güney Asya ve Orta Doğu’daki hükümet yetkililerini ve özel kuruluşları hedef aldı

Ekim 2020 . Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ toprakları üzerinde tırmanan ihtilafın ortasında, kimliği belirsiz bir istihbarat servisi, Azerbaycan devlet kurumlarını hedef alan bir siber casusluk kampanyası yürüttü.

Ekim 2020 . Daha önce bilinmeyen bir siber casusluk grubunun, 2011’den bu yana Doğu Avrupa ve Balkanlar’daki devlet kurumları ve şirketlerden belgeler çaldığı tespit edildi.

Ekim 2020 . BM denizcilik ajansı Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), web sitesinin ve ağlarının karmaşık bir siber saldırı tarafından kesintiye uğradığını bildirdi.

Ekim 2020 . Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, bir sağlık bakanlığını ve COVID-19 araştırma ve müdahalesine katılan bir ilaç şirketini hedef aldı.

Eylül 2020 . Amerikan sağlık şirketi Universal Health Systems, etkilenen hastanelerin manuel yedeklemeye dönmesine, ambulansların yönünü değiştirmesine ve ameliyatları yeniden planlamasına neden olan bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Eylül 2020. Fransız denizcilik şirketi CMA CGM SA, Asya’daki iki yan kuruluşunun, kargonun taşınmasını etkilememesine rağmen, BT ağlarında önemli aksamalara neden olan bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığını gördü.

Eylül 2020 . Rus bilgisayar korsanları, NATO üyesi ülkelerdeki devlet kurumlarını ve NATO ile işbirliği yapan ülkeleri hedef aldı. Kampanya, NATO eğitim materyallerini, hedef bilgisayarlara kalıcı bir arka kapı oluşturan kötü amaçlı yazılımları bulaştıran bir kimlik avı planı için yem olarak kullanıyor.

Eylül 2020 . Çinli bilgisayar korsanları İspanyol araştırma merkezlerinden Kovid-19 aşısı geliştirmeyle ilgili bilgileri çaldı

Eylül 2020 . İranlı bilgisayar korsanları, kısa mesajlardan iki faktörlü kimlik doğrulama kodunu çalmak için tasarlanmış bir Android arka kapısı da dahil olmak üzere bir kötü amaçlı yazılım kombinasyonu kullanarak İranlı azınlıkları, rejim karşıtı kuruluşları ve direniş üyelerini hedef aldı.

Eylül 2020 . İran’ın İslam Devrim Muhafız Kolordusu yönünde faaliyet gösteren üç bilgisayar korsanı, ABD tarafından havacılık ve uydu teknolojisi şirketlerindeki işçilere ve uluslararası hükümet kuruluşlarına yönelik saldırılarla suçlandı.

Eylül 2020 . Bir Alman hastanesine yapılan fidye yazılımı saldırısı, tedavi için daha uzak bir hastaneye yönlendirilmesi gereken bir hastanın ölümüne yol açmış olabilir.

Eylül 2020 . ABD Adalet Bakanlığı, hükümet, BT, sosyal medya, akademi ve daha pek çok alanda 100’den fazla kuruluşa yönelik saldırılar için Çin istihbarat servisleriyle bağlantılı beş Çinli bilgisayar korsanını suçladı.

Eylül 2020 . FBI ve CISA, İranlı bilgisayar korsanlarının kamuya açık açıklardan yararlanarak bilişim, hükümet, sağlık, finans ve medya sektörlerindeki ABD kuruluşlarını hedef aldıklarını duyurdu.

Eylül 2020 . CISA, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı ile bağlantılı bilgisayar korsanlarının, yakın zamanda keşfedilen güvenlik açıkları için istismarlar kullanarak tehlikeye atılabilecek ağ cihazları aramak için bir yıldan fazla bir süredir ABD hükümetini ve özel ağları taradığını ortaya çıkardı.

Eylül 2020 . Orta Doğu’daki bir devlet kuruluşu ve Kuzey Afrika’daki bir devlet kuruluşu, son zamanlarda siber suç pazarlarında popüler hale gelen bir hizmet olarak fidye yazılımından yararlanan olası kötü amaçlı yazılım temizleme yazılımıyla hedef alındı.

Eylül 2020. Gürcü yetkililer, Tiflis’teki bir biyomedikal araştırma tesisindeki COVID-19 araştırma dosyalarının siber casusluk kampanyasının bir parçası olarak hedef alındığını duyurdu

Eylül 2020. Norveç, Hedmark bölgesindeki birkaç üyenin ve Norveç parlamentosunun çalışanlarının yanı sıra kamu çalışanlarının e-postalarını hedef alan iki dizi siber saldırıya karşı savunduğunu duyurdu. Daha sonra saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttu.

Ağustos 2020 . Kuzey Koreli bir bilgisayar korsanlığı grubu, BM Güvenlik Konseyi’nin altı üyesini temsil eden en az 11 kişinin de dahil olduğu bir hedefli kimlik avı kampanyasında 28 BM yetkilisini hedef aldı.

Ağustos 2020 . İran hükümeti adına faaliyet gösterdiğinden şüphelenilen kiralık bilgisayar korsanlarının, teknoloji, hükümet, savunma ve sağlık dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde Kuzey Amerika ve İsrail kuruluşları tarafından tutulan hassas bilgilere erişmek için çalıştıkları tespit edildi.

Ağustos 2020 . Yeni Zelanda borsası, bilinmeyen aktörler tarafından ciddi bir dağıtılmış hizmet reddi saldırısı başlatıldıktan sonra birkaç gün kesintiyle karşı karşıya kaldı.

Ağustos 2020 . ABD’li yetkililer, Kuzey Kore hükümet bilgisayar korsanlarının dünyanın dört bir yanındaki ATM’lerden para çalmaya odaklanan bir kampanya yürüttüğünü duyurdu.

Ağustos 2020 . Şüpheli Pakistanlı bilgisayar korsanları, özellikle Hindistan ve Afganistan’da olmak üzere yirmi yedi ülkedeki kurbanların dosyalarını çalmak için özel kötü amaçlı yazılımlar kullandı.

Ağustos 2020 . Ukraynalı yetkililer, bir Rus hack grubunun Ukrayna’nın bağımsızlık günü operasyonlarına hazırlık olarak bir kimlik avı kampanyası yürütmeye başladığını duyurdu.

Ağustos 2020 . Tayvan, Çinli bilgisayar korsanlarını vatandaşların kişisel verilerine ve devlet bilgilerine erişmek için en az on devlet kurumunun bilgi sistemlerine ve 6.000 e-posta hesabına sızmakla suçladı.

Ağustos 2020. Çinli bir siber casusluk grubu, Doğu Avrupa’daki askeri ve finansal kuruluşları hedef aldı

Ağustos 2020 . İsrail savunma bakanlığı, şüpheli bir Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı grubu tarafından İsrail savunma üreticilerine yönelik bir siber saldırıya karşı başarılı bir şekilde savunduğunu duyurdu.

Ağustos 2020 . İranlı bir bilgisayar korsanlığı grubunun, diğer grupların kullanması için arka kapılar oluşturmak için üst düzey ağ ekipmanlarında yakın zamanda açıklanan güvenlik açıklarından yararlanarak büyük ABD şirketlerini ve devlet kurumlarını hedef aldığı tespit edildi.

Ağustos 2020 . Pakistan, Hindistan istihbarat teşkilatlarıyla bağlantılı bilgisayar korsanlarının Pakistan hükümet yetkililerinin ve askeri personelin cep telefonlarını hedef aldığını duyurdu.

Ağustos 2020 . Tayvan’daki yedi yarı iletken satıcısı, şüpheli Çinli devlet korsanları tarafından firmaların kaynak kodunu, yazılım geliştirme kitlerini ve çip tasarımlarını hedef alan iki yıllık bir casusluk kampanyasının kurbanı oldu.

Ağustos 2020 . Rus bilgisayar korsanları, Polonya, Litvanya ve Letonyalı izleyiciler arasında NATO’yu itibarsızlaştırmak için haber sitelerini tehlikeye attı ve meşru makaleleri, askeri ve siyasi yetkililerin uydurma alıntılarını kullanan sahte gönderilerle değiştirdi.

Temmuz 2020 . İsrail, İsrail su altyapısına iki siber saldırı düzenlendiğini, ancak ikisinin de başarılı olmadığını duyurdu.

Temmuz 2020 . Çin devlet destekli bilgisayar korsanları, piskoposların atanması ve Çin’deki kiliselerin durumu üzerindeki kontrol konusundaki müzakerelere öncülük etmek için casusluk yapmak için Vatikan’ın ağlarına girdi.

Temmuz 2020 . Kanada, Birleşik Krallık ve ABD, Rus istihbaratıyla bağlantılı bilgisayar korsanlarının COVID-19 aşı geliştirmesiyle ilgili bilgileri çalmaya çalıştığını duyurdu.

Temmuz 2020 . İngiltere, Rusya’nın Birleşik Krallık-ABD Serbest Ticaret Anlaşması ile ilgili belgeleri çalarak ve sızdırarak 2019 genel seçimlerine müdahale etmeye çalıştığına inandığını açıkladı.

Temmuz 2020 . Basında çıkan haberlere göre, 2018 Başkanlık bulgusu CIA’ya İran, Kuzey Kore, Rusya ve Çin’e karşı siber operasyonlar yürütme yetkisi verdi. Operasyonlar arasında aksama ve bilgilerin kamuya sızdırılması yer aldı.

Temmuz 2020 . Başkan Trump, ABD Siber Komutanlığı tarafından Rus İnternet Araştırma Ajansı’nı çevrimdışına alan 2019 operasyonuna doğrudan izin verdiğini doğruladı.

Haziran 2020 . Uygur ve Tibet mobil kullanıcıları, 2013’ten beri devam eden Çin menşeli bir mobil kötü amaçlı yazılım kampanyası tarafından hedef alındı.

Haziran 2020 . Bilinmeyen bir hükümete bağlı bir bilgisayar korsanlığı grubunun, Türkiye kuzeydoğu Suriye’ye saldırı başlatırken aynı zamanda Türkiye ve Suriye’deki bir dizi Kürt bireyi hedef aldığı tespit edildi.

Haziran 2020 . Çin’de faaliyet göstermek için yabancı şirketlerin indirmesini gerektiren vergi raporlama yazılım platformlarının en popülerinin, kötü niyetli aktörlerin ağ keşfi yapmasına veya şirket sistemlerinin uzaktan kontrolünü ele geçirmesine izin verebilecek bir arka kapı içerdiği keşfedildi.

Haziran 2020 . Hindistan’daki dokuz insan hakları aktivisti, tuş vuruşlarını kaydetmek, ses kaydetmek ve kimlik bilgilerini çalmak için kötü amaçlı yazılım kullanmaya çalışan koordineli bir casus yazılım kampanyasının parçası olarak hedef alındı.

Haziran 2020 . Faslı bir gazeteci, kendisine İsrailli NSO grubu tarafından geliştirilen casus yazılımları indirmek için kullanılabilecek kimlik avı mesajları gönderen kimliği belirsiz aktörler tarafından hedef alındı.

Haziran 2020 . Kuzey Koreli devlet bilgisayar korsanları, kişisel ve finansal verileri çalmak amacıyla Singapur, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Hindistan ve Birleşik Krallık’taki 5 milyondan fazla işletme ve bireye COVID-19 temalı kimlik avı e-postaları gönderdi.

Haziran 2020. Avustralya Başbakanı, adı açıklanmayan bir devlet aktörünün büyük ölçekli bir siber saldırının parçası olarak Avustralya’daki işletmeleri ve devlet kurumlarını hedef aldığını duyurdu.

Haziran 2020. Galwan Vadisi’ndeki bir sınır anlaşmazlığı nedeniyle Çin ile Hindistan arasında artan gerilimin ortasında, Hindistan devlet kurumları ve bankaları, Çin’den kaynaklandığı bildirilen DDoS saldırılarının hedefi olduğunu bildirdi

Haziran 2020 . Şüpheli Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, Orta Avrupa’daki en az iki savunma firmasını, önde gelen ABD savunma müteahhitlerinin temsilcileri gibi davranırken çalışanlarına sahte iş teklifleri göndererek tehlikeye attılar.

17682