AYYILDIZ TİM
ARPANET nasıl çalışır?
ARPANET nasıl çalışır?

ARPANET nasıl çalışır? İnternetin kaç yaşında olduğunu düşünüyorsun ? Çoğumuz için, İnternet ile ilgili deneyimlerimiz, 1990’larda World Wide Web’in en eski günlerine kadar uzanıyor. Ama internetin

ARPANET nasıl çalışır?

İnternetin kaç yaşında olduğunu düşünüyorsun ? Çoğumuz için, İnternet ile ilgili deneyimlerimiz, 1990’larda World Wide Web’in en eski günlerine kadar uzanıyor. Ama internetin kendisi bundan daha yaşlı. Birkaç bireysel bilgisayar ağının birleşmesinden doğmuştur - en eski ve en etkili olanı ARPANET idi .

1966 yılında, İleri Araştırma Projeleri Ajansı ( ARPA ), Kaynak Paylaşımı Bilgisayar Ağları adı verilen çeşitli araştırma kurumlarıyla bir programa ev sahipliği yaptı. ARPA’nın hedefi, farklı bilgisayarları birbirine bağlamak , hem genel bilgisayar gücünü arttırmak hem de bilgi depolama merkezden dağıtmaktı. ABD hükümeti nükleer saldırı gibi bir felaket olayında bilgiye erişmek ve dağıtmak için bir yol bulmak istedi. Bomba önemli bir bilgisayar hattına çarptıysa, bilgi aktarımı derhal duracaktı. Ancak, ağ bilgisayarlarının bir yolu olsaydı , sistemin bir kısmı, bir bağlantı yok olsa bile çalışmaya devam edebilirdi.

ARPA ile yapılan tartışmalar, teorik olarak bu ağların inşası için güncel önerilere doğru evrim geçirdi. 1968 yılında, ARPA ilk geniş alan ağını oluşturmaya yönelik teklif istemek üzere çeşitli kurumlara bir Teklif İsteği ( RFQ ) gönderdi . Akustik danışmanlık firması Bolt, Beranek ve Newman (BBN) , dört farklı işletim sistemi üzerinde çalışan dört farklı bilgisayar arasında açık iletişim oluşturacak dört Arayüz Mesaj İşlemcisi ( IMP ) tasarlama teklifini kazandı .

ARPANET’i tasarlayan, inşa eden ve uygulayan ekip, elektrik mühendisleri, bilgisayar bilimcileri, uygulamalı matematikçiler ve lisansüstü öğrencilerden oluşan çeşitliydi. Keşiflerini ve süreçlerini Internet RFC / STD / FYI / BCP Arşivleri’nde Internet standartları ve kullanıcı bilgileriyle birlikte arşivlenmiş olarak bulabileceğiniz Yorumlar İsteği ( RFC ) adlı bir dizi belgede kaydettiler .

Bu makalede, orijinal dört düğümlü ARPANET’te kullanılan ekipmanı öğreneceğiz. Farklı bilgisayarların birbirleriyle bilgi paylaşmasına izin vermek için tasarlanmış protokolleri inceleyeceğiz. Ayrıca ARPANET ekibinin bugün verdiğimiz İnternet işlevlerinin çoğunu nasıl icat ettiğine de bakacağız. Son olarak, ARPANET programının sonunu öğreneceğiz.

Ardından ARPANET ekibinin ekipmanına bakacağız.

ARPANET’ten önce, çoğu bilgisayar sistemi büyük bir bilgisayardan oluşuyordu - bazen tüm oda büyüklüğünde - kullanıcı terminalleri ona bağlı. Bir terminal, genellikle bir klavye veya delikli kart okuyucusundan oluşan bir çeşit kullanıcı ara yüzüdür. Birden çok kullanıcı, zaman paylaşımı adı verilen bir teknikte, bilgisayara aynı anda erişebilir . Diğer erken ağlar , ana bilgisayarlar arasında doğrudan bir bağlantı gerektiriyordu, bu da bilgi akışı için yalnızca bir yol olduğu anlamına geliyordu. Doğrudan bağlantılar, yerel alan ağları ( LAN ) olarak bilinen bu bilgisayar ağlarının boyutunu sınırlandırdı .

ARPA, Birleşik Devletler’in her tarafına yayılabilecek, hükümet ve bilim örgütlerini daha önce hiç mümkün olmayan bir şekilde birbirine bağlayacak bir ağ sistemi kurmak istedi . Ancak, ARPANET’in ilk aşaması çok daha alçakgönüllüydü: Farklı konumlardaki dört bilgisayar sistemi, mevcut telefon hatları ve dört Arayüz Mesaj İşlemcisi ( IMP ) kullanarak birbirine bağlandı .

ARPA, Amerika Birleşik Devletleri hükümetiyle önceden var olan araştırma ilişkilerine dayanarak ilk bilgisayar sitelerini seçti. Her site, site bilgisayarını ARPANET’e bağlamaktan sorumlu kendi mühendis ekibine sahipti. İlk ARPANET yapısında bulunan dört ana bilgisayar şunları içeriyordu:

Sigma Deneysel işletim sistemi üzerinde çalışan bir SDS Sigma 7 olan UCLA’nın üniversite bilgisayarı
Genie işletim sistemi üzerinde çalışan Stanford Araştırma Enstitüsü’nün SDS-90 Bilgisayarı
Kaliforniya Üniversitesi Culler-Fried İnteraktif Matematik Merkezi’nde OS / MVT işletim sisteminde çalışan bir IBM 360/75
Utah Üniversitesi Tenex işletim sistemi ile bir DEC PDP-10 bilgisayar
Ağustos 1969’da, UCLA ekibi ana bilgisayarını bir IMP’ye, bir Honeywell DDP 516 bilgisayarına bağladı , bu da dört sitenin ARPANET’e bağlanmasını sağladı. Birkaç gün içinde, iki bilgisayar bilgi alışverişi yapabilir. Ekim ayında, Stanford’un ekibi ikinci IMP’yi ekledi ve sisteme ev sahipliği yaptı. 29 Ekim saat 10.30’da, Stanford ve UCLA bilgisayarları birbirleriyle 50 kilobit / saniye (kbps) telefon hattı üzerinden haberleşti.

İlk denemede, UCLA’nın Stanford bilgisayarına tam bir komut gönderebilmesi için sistem çöktü. Neyse ki, her şey ikinci denemede çalıştı. Diğer iki ana bilgisayar, 1969’un sonundan önce ağa katıldı. İlk kez, bilim adamları uzak yerlerde birden fazla bilgisayarın gücünü kullanabiliyorlardı.

Bir sonraki bölümde, ARPANET ekibinin bütün bunları mümkün kılmak için geliştirdiği protokollere bakacağız.


NOT ^^^^ Aktör Michael Caine, 1967 filminin "Billion Dollar Brain" filmindeki "Harry Palmer" casus casus filmini canlandırıyor. UCLA ekibinin ARPANET’e bağlanmak için kullandığı gibi bir Honeywell bilgisayarı, Pinewood Stüdyoları’nda büyük bir film setinin temelini oluşturuyor. ^^

Günümüzün kişisel bilgisayarlarına kıyasla IMP, işleme departmanında hafif bir ağırlıktaydı. Honeywell bilgisayarında sadece 12 kilobaytlık bir bellek vardı . Bugün, 1 gigabayttan (1.000.000 kilobayt) daha fazla bilgisayar belleğine sahip yeni bir masaüstü bilgisayar satın alabilirsiniz.

ARPANET Protokolleri

Çoğumuz interneti kabul ettiği için alıyoruz . E-postamıza giriş yapabilir ve World Wide Web’e göz atabiliriz. Ancak ARPANET projesi başladığında, farklı bilgisayarların bilgi paylaşmasına izin verecek hiçbir prosedür veya sistem mevcut değildi. Her şey sıfırdan icat edilmek zorundaydı.

ARPANET ekibinin yaptığı en önemli kararlardan biri , ana bilgisayarların ve IMP’lerin izleyeceği standart bir protokol sistemi oluşturmaktı . İşe katılmak için Network Working Group adlı bir grup oluşturuldu. İlk başta, yaratma süreci kaotik ve parçalanmıştı. ARPANET ekibi, bu protokolleri RFC’leri aracılığıyla tasarlamaya ve kurmaya başladı.

İşlemin başlarında, ekip iki özel görev ihtiyacını kabul etti: Kullanıcıların sisteme uzaktan giriş yapabilmelerini ve dosyaları bir makineden diğerine taşımayı mümkün kılmalarını sağlayın. Uzak oturum açma daha sonra Telnet olarak bilinir ve dosyaları ileri geri hareket ettirmek Dosya Aktarım Protokolü’nün ( FTP ) bir parçası haline geldi . Ekip, bu ilk iki protokolü projenin başkanı olan Larry Roberts’e sundu. Roberts, ilk protokollerin yeterince iddialı olmadığına karar verdi ve ekibe daha fazla işlev ve süreç eklemesini söyledi.

Ekip , simetrik host-host protokolü olan Network Control Program ( NCP ) tasarlamaya başladı . Daha basit bir ifadeyle, bu, bilgisayarların ağ içinde iletişim kurmasına izin verme ve ağa daha büyük hale getirmek için daha fazla ana bilgisayar ekleme prosedürüdür. NCP ayrıca ARPANET üzerinden veri yolunu ve akışını da kontrol etti. Ağ iletişimi için sayısal ana bilgisayar adresleri kullanma pratiğini oluşturdu ve bugünün alan adı sunucularına (DNS) bir öncü oldu .

ARPANET ayrıca veri göndermek için devrim niteliğinde yeni bir yoldan yararlandı: paket anahtarlama . Paket anahtarlamada, ana bilgisayarlar her bilgisayar dosyasını paket adı verilen daha küçük parçalara böler . Paketler aktarıldıktan sonra parçalar orijinal dosyalara yeniden monte edilir.

Paket anahtarlama bugün İnternet’te çok önemli bir rol oynamaktadır. Bilgisayarlar dosyaları daha küçük parçalara böldüğünde, bilgi tüm sistemde daha hızlı akabilir. Çünkü bir yol boyunca seyahat eden devasa bir dosya çok fazla bant genişliği gerektiriyor. Birkaç küçük paket, bir ağ içindeki farklı yollardan aynı hedefe gidebilir. Bir yolun bir kısmı bir sebepten dolayı kapatılırsa, yol engellenmiş paketler başka bir yol bulabilirken, bilginin geri kalanı kullanıcının bilgisayarına yüklenmeye devam eder.

Bir sonraki bölümde, ARPANET’in ilk defa gerçekleştirdiği bazı görevler hakkında bilgi edeceğiz.

PROTOKOLÜ TAKİP ETMEK
NCP, İletim Kontrol Protokolü / İnternet Protokolü (TCP / IP) İnternet protokolleri paketi için temel oluşturmuştur . Robert Kahn ve Vinton Cerf, bilginin İnternette nasıl hareket ettiğini belirleyen ve bilginin nereye gittiğini anladığını doğrulayan TCP / IP’yi tasarladı. TCP / IP’yi bir trafik kontrol sistemi olarak düşünün - bu protokoller olmadan, bilgisayarlar hangi yolların mevcut olduğunu ve tüm ağın çökebileceğini bilemezler.

ARPANET Atılımları

ARPANET, kullanıcıların daha önce hiç yapılmamış olan veya yalnızca daha küçük bir ölçekte mümkün olan bilgisayarlarla bir şeyler yapmasına izin verdi:

Uzaktan girişler : ARPANET ile, insanlar bir kilometre uzakta oturum açmak için bir bilgisayar sistemini kullanabilir . İlk kez, araştırmacılar ve bilim adamları, fiziksel olarak başka bir bilgisayar sitesine gitmek zorunda kalmadan bilgi dolu veri tabanlarına erişebiliyorlardı. 1971’de ARPANET , tek tek bilgisayar terminallerindeki kullanıcıların ağa [kaynak: Living Internet ] girmesini sağlayan ilk Terminal Arabirim İşlemcisini ( TIP ) entegre etti .
Dosya aktarımları : Kullanıcılar diğer bilgisayar sistemlerinde bilgiye erişebilir, veriyi kopyalayabilir ve kaydedebilir veya ağ üzerinden dosya gönderebilir . 1970 sonbaharında, ARPA IMP yazılım paketini yükseltmişti, böylece her bir IMP diğer IMP’lerden yeni yazılım indirebiliyordu. O andan itibaren, ARPA, sistemdeki diğer tüm IMP’lere yükseltmeleri gönderen tek bir IMP aracılığıyla sistemde yükseltmeler yapabilir.
E-posta : 1972 yılında, programcı Ray Tomlinson, SNDMSG ve READMAIL adı verilenbir çift Tenex işletim sistemi uygulamasınıuyarlayarak ARPANET için bir elektronik posta sistemi geliştirdi. Tomlinson, alıcının ve alıcının ana bilgisayarının isimlerini birleştirmek için “@” sembolünü seçti, bugün kullandığımız bir kongre.
E-postalar ARPANET’e giriş yaptıktan kısa bir süre sonra, birkaç takım üyesi posta listesi yazılım uygulamaları ile oynamaya başladı. Yakında ARPANET’teki bir kişi, bir grup insana bir adımda bir e-posta mesajı gönderebilir. Belirli konulara odaklanan posta listeleri görünmeye başladı. İlki, bilim kurgu hayranlarını ARPANET ekibine bağlayan bir liste olan SF-LOVERS idi. Ancak ARPA, resmi olmayan amaçlar için ağı kullanan insanlara karşı kaşlarını çattı ve liste sahiplerinin tüm izinsiz posta listelerini çözmesini talep etti. Kullanıcılar daha sonra bu listelere, ağın posta kapasitesini [kaynak: American Heritage Magazine ] test etmeye yardımcı olduklarına işaret ederek ARPA’yı ikna etmek için ikna ettiler .

1973 yılında Robert Kahn diye adlandırılan bir teknikle bir deneme başlatılan internetting daha büyük bir ağın içine iki veya daha fazla ayrı ağları birleştirerek -. ARPANET’i , bir bilgisayardan diğerine veri göndermek için radyo dalgalarını kullanan bir ağ olan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı ( DARPA ) Paket Radyo Ağı ile entegre etmenin yollarını aramaya başladı .

1983’te ARPANET resmi olarak NCP’den TCP / IP protokollerine geçmiştir. Tıpkı ARPANET’in mimarisi ve protokollerinin internetin yapısını haber vermesi gibi, kullanıcıların ağda gezinmek ve etkileşimde bulunmak için yarattıkları uygulamalar günümüzün internet özelliklerinin çoğunun yolunu açtı.

Bir sonraki bölümde ARPANET projelerinin sonuna bakacağız.

ARPANET’TE KİM VAR?
ARPANET yüzlerce bireyden doğmuştur. İşte bu çığır açan projeden sadece birkaç kişi sorumlu:

"Intergalactic Network" i öngören ARPA’nın başkanı JCR Licklider
ARPA’nın ARPA’nın program yöneticisi Larry Roberts
Robert Kahn, ağ protokolleri tasarımcısı
Crowther ve Dave Walden, iki BBN programcısı olacak
Vinton Cerf, ARPANET tasarımcısı ve TCP / IP protokolünün ortak yazarı
Mike Wingfield, bir bilgisayarı bir IMP ile birbirine bağlayan ilk donanım arabiriminin oluşturucusu
Paul Baran, Donald Davies ve Leonard Kleinrock, matematikçiler ve paket anahtarlama geliştiricileri

1969-1977 yılları arasında ARPANET , dört bilgisayar ağıyla üniversitelere, araştırma tesislerine ve orduya ait 111 bilgisayarla bir araya geldi. Uydu bağlantılarını kullanarak ARPANET Amerika Birleşik Devletleri’nde bilgisayar sistemlerini Hawaii ve Avrupa’daki bilgisayarlara bağladı . Ağ büyüdüğü halde, aslında birkaç kişi sisteme erişmişti. Genel olarak, halk ARPANET’in varlığından habersiz kaldı.

Diğer ARPANET ağları, USENET , Ethernet , CSNET ve BITNET dahil olmak üzere yayına başladı . ARPANET’in Yorum Talebi 827 , ARPANET’e erişimin resmi kullanım için kısıtlanmış olmasına rağmen, ayrı ağların birbirine erişimini mümkün kılan bir Dış Ağ Geçidi Protokolü oluşturmuştur. 1983’te ARPANET’in askeri bölümü ağdan ayrıldı; Daha büyük ağa olan tek bağlantısı birkaç e-posta ağ geçidiydi. Ordu, daha sonra, daha sonra Savunma Veri Ağının (DDN) [kaynak: Living Internet ] Bölümü’nün bir parçası olacak olan küçük ağı MILNET adını değiştirdi .

1986’da, beş süper bilgisayar merkezi NSFNET adında bir ağ kurdu . Çok geçmeden, NSFNET kendi ağında birkaç üniversite içerecek şekilde büyüdü. Diğer ağlar daha büyük sistemlere yerleşmeye başladı. İnsanlar bu daha geniş ağ ve ağ geçitlerini İnternet olarak adlandırdılar . Kişisel bilgisayarın dönemi 1970’lerin sonunda başladığı sırada, İnternet hala üniversiteler, şirketler ve hükümet için bir kaynak olarak kaldı.

ARPANET’in altyapısı yaşını göstermeye başlamıştı. Sistemin IMP’leri, diğer ağlardaki bilgisayar düğümleri kadar verimli veya güçlü değildi. ARPANET’teki kuruluşlar başta NSFNET olmak üzere diğer ağlara geçmeye başladı. 1990 yılında DARPA ARPANET projesinin fişini çekti. Kuruluşun hedefleri karşılandı. Amerika Birleşik Devletleri, yalnızca güçlü kaynakları birbirine bağlamakla kalmayan, aynı zamanda ağın önemli bir kısmının çalışmayı durdurması durumunda faaliyet göstermeye devam edebilecek ülke çapında bir bilgisayar ağına sahipti. Daha da etkileyici olan bu ağ, dünyayı bilgisayarları dünyanın bir tarafından diğer tarafa bağlayarak genişletti.

ARPANET ve ilgili konular hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri takip edin.

ARPANET’İ KESMEK
Hacking kültürü ARPANET içinde gelişti. Çoğu bilgisayar korsanı, sistemde iyileştirmeler yapmaya, yararlı programlar yüklemeye, mevcut uygulamaları iyileştirmeye veya insanların programlama hakkında konuşabileceği bir topluluk oluşturmaya çalıştı. Hackerlar ayrıca internete taşınacak jargon icat ettiler . Hacker aktivitelerinin hiçbiri olumlu sonuç vermedi - bir bilgisayar virüsünün dağıtımı 1980’de toplam sistem çökmesine neden oldu [kaynak: BBC News ]. ARPANET, 1983 yılında Dark Dante [source: Wired ] takma adını kullanarak ağa yetkisiz erişim kazanmış olan Kevin Poulsen gibi bilgisayar korsanları için büyük bir hedefti .

ABDAL LEDÜN
AYYILDIZ TİM
ADMİN
Bu Başlıklarıda İnceleyin
10882