AYYILDIZ TİM
Birisinin WiFi’nizi çalması durumunda nasıl fark edilir?
Birisinin WiFi’nizi çalması durumunda nasıl fark edilir?

Birisinin WiFi’nizi çalması durumunda nasıl fark edilir? Hayal etmek zor olabilir, ama sadece 20 yıl önce, İnternet bir yenilikten başka bir şey değildi - inanılmaz derecede akıllı kolej profesörleri

Birisinin WiFi’nizi çalması durumunda nasıl fark edilir?

Hayal etmek zor olabilir, ama sadece 20 yıl önce, İnternet bir yenilikten başka bir şey değildi - inanılmaz derecede akıllı kolej profesörleri ve araştırmacıların bilgi paylaşması için bir yol ve yeni geliştirilen dünya çapında bir kaç insanın ağ kurması için bir yoldu. Geniş Web E-posta bugün olduğu gibi bir şey değildi. Üniversitelerde bulunan ya da Prodigy ve America Online gibi ilk İnternet servis sağlayıcıları (ISP’ler) ile sunulan hesaplar aracılığıyla bulunan ilkel e-posta sistemleri çoğu kez kullanımı zordu.

2020’lara hızla ilerliyor ve işler önemli ölçüde değişti. Kablolu İnternet bizi bir masaya bağladıktan sonra, günümüzün dizüstü bilgisayarları ve mobil cihazları bize WiFi, 3G ve 4G teknolojileri aracılığıyla hemen hemen her yerde arkadaşlarımıza ve sınırsız eğlencemize erişim sağlıyor.

Akıllı telefonlarımızda 3G ve 4G verilerini kullandığımız sırada ve dünyada olduğu gibi, WiFi hala evde hakim durumda. Ve kahve dükkanlarında. Ve kütüphaneler. Ve havaalanları. Kablosuz yönlendiriciler ve sıcak noktaların her yerde, sadece herhangi bir düz eski kablolu internet bağlantısı hakkında - daha hızlı ve daha ucuz ve hücresel veri sınırlama bant genişliği olmadan - uygun bir WiFi bölgesi haline getirilebilir.

Bunları kendimiz kurup kurmamamız veya İnternet sağlayıcılarımızdan almamızın birçoğu, çoğumuz evlerde bugünlerde WiFi router’larımız var. Bu, birkaç soruna neden olabilir: Kablosuz sinyaller aynı frekansta çalışırken, özellikle apartmanda yaşıyorsanız, parazite neden olabilirler. Uygun bir güvenlik olmadan, birileri kablosuz ağınıza kolayca atlayabilir.

Birisi, piggybacking veya WiFi’nizi izniniz olmadan kullandığınızdan şüphelendiğiniz için bu makaleyi okuyorsunuzdur . Kablosuz gişeler WiFi’nizi çaldığında, bant genişliğinizi yiyorlar. Aşırı durumlarda, bilgisayarınızdan bilgi çalmak ya da ağınızdaki makinelere bir virüs bulaştırabilir. Ama korkmayın: Geri savaşmak kolaydır. Kablosuz ağınızı yönetmenin temel bir bakış açısıyla başlayalım. Bu, WiFi kurulumunuzu güzel ve güvenli bir şekilde sürdürmenin ilk adımıdır.

WiFi Ağınızı Anlama

Birisinin kablosuz internet bağlantınızı koparıp kopmadığını tespit edebilmek için, bazı temel bilgisayar ağları lingolarını anlamak önemlidir. Kablosuz bir ağ kurma hakkında daha fazla bilgi için, WiFi Nasıl Çalışır bir göz atın . Şimdi, kablosuz ağınızda, WiFi sinyalinizin beklenmedik bir şekilde kaybolup sunulmadığını belirlemek için bir temel oluşturacak alanlardan birkaçına bakalım.

Kablosuz bir ağ bir DSL, kablo veya uydu modeminden bir geniş bant İnternet bağlantısından oluşur. Modemi, sinyali dağıtan ve bir ağ oluşturan kablosuz yönlendiriciye bağladınız.

Yerel alan ağı (LAN) denen şey budur . Bu LAN, masaüstü veya dizüstü bilgisayar ve yazıcı gibi bilgisayar çevre birimleri kurduğunuz yerdir. Yönlendiriciniz dinamik ana bilgisayar istemci protokolü (DHCP) tablosu olarak adlandırılır. Özünde, DHCP tablonuz, izin verilen her türlü hesaplama ekipmanının misafir listenizdir.

Her cihazın kendi medya erişim kontrolü (MAC) adresi vardır. Bunu imzası olarak düşün. Yönlendiriciniz, ağınızdaki her makineyi bir İnternet protokolü (IP) adresine atamak için bu adresleri kullanır. Ekipmanınızın MAC ve IP adresleri , birisinin WiFi’nizi çalıp çalmadığını tespit etme yollarına baktığımızda yararlı olacaktır. IP adreslerinin daha ayrıntılı bir şekilde anlaşılması için, IP adresi nedir?

Ayrıca bilmeniz gereken WiFi ile ilgili birkaç önemli terim var. Bir servis seti tanımlayıcısı ( SSID ), bir kablosuz ağı tanımlayan addır. Varsayılan olarak, bu muhtemelen yönlendiricinizin adı olacaktır - Netgear veya ASUS ya da benzer bir şey - ama bunu Abraham Linksys gibi daha kişisel veya yaratıcı bir şeye değiştirerek eğlenebilirsiniz. Günümüzün en yaygın kullanılan WiFi hızı, 802.11n , saniyede 600 megabit’e varan veri aktarma kapasitesine sahip. 802.11ac , saniyede bir gigabitin üzerinde kablosuz hızlara olanak tanıyan bir sonraki standarttır. 2.4GHz ve 5GHz , kablosuz yönlendiricilerde kullanılan iki farklı kablosuz frekanstır.

Bu bilgisayar retoriklerinden bir kısmı karışırsa, öyle olma. Önemli olan, WiFi bağlantınızı teşhis etmeye hazır olduğumuzda nelere bakmamız gerektiğini bilmenizdir. Bundan bahsetmişken, bir sonraki bölümde ele alalım. Ne de olsa buraya geldin.

Güvenli Ağ Kurmak

Tamam, aşağı inme zamanı. Sizin mi kablosuz ağ yavaş çalışıyor? İnternet erişiminde kesintili kayıplarınız var mı ve nedenini anlayamıyor musunuz? İlk önce, bir nefes al. Herhalde, hiç kimse interneti çalmıyor. Her şeyin tonu yavaş bir bağlantıya neden olabilir. İnternet servis sağlayıcınız sorun yaşıyor olabilir veya trafiğe aşırı yüklenmiştir. WiFi yönlendiriciniz diğer elektronik cihazlardan gelen parazitlerle karşılaşıyor olabilir veya bilgisayarınıza kablosuz sinyal almak için evinizin duvarlarına ve mobilyalarına zarar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Kablosuz bağlantıların yüzde 99,9’unu İnternet bağlantınızı kullanmasını önlemek için ihtiyacınız olan tek bir şey var: bir parola.

Kablosuz güvenliğin en temel unsuru, WPA2 veya WiFi Korumalı Erişim gibi bir şifreleme protokolüdür. WEP ve birinci nesil WPA gibi daha eski standartlar, daha güvenli WPA2 için aşamalı olarak kaldırılmıştır. Şifrelemenin nasıl çalıştığı hakkında herhangi bir şey bilmenize gerek yoktur - sadece kablosuz yönlendiricinizde WPA2 güvenliğini kurmanız ve ağ için bir şifre belirlemeniz gerekir. Başkalarının tahmin etmesinin kolay olmadığını hatırlayabileceğiniz bir şey yapın (lütfen "şifre" veya "12345!" Seçeneğini kullanmayın) ve güvenli bir şekilde yolunuza çıkacaksınız.

Peki bütün bunları nasıl yapıyorsun? Bu, sahip olduğunuz yönlendirici türüne göre değişir , ancak çoğu WiFi yönlendiriciye, bir Web tarayıcısındaki http://192.168.1.1 adresi üzerinden bağlı bir cihazdan erişilebilir. Çoğu router üreticileri cihazın giriş ve şifresi için "root" ve "admin" gibi basit bir çift kelime kullandıklarından (bu bilgiyi kılavuzda bulabilmeniz gerekir) giriş yapmak da genellikle kolaydır. Bu, kablosuz güvenliğiniz dahil olmak üzere her türlü ayarı değiştirebileceğiniz bir yönetim aracına götürecektir.

Bu ipucu kafanın arkasında biraz güvenlik alarmı verebilir. "Bekle, bir dakika" diye düşünüyorsun. "Çoğu yönlendirici aynı yerel adresi ve giriş / şifreyi kullanırsa, oraya girip güvenlik ayarlarımla uğraşamadım mı?" İyi evet! Şifre olmadan, kablosuz ağınız herkesin atlamasına açıktır. Ama bir parola tamamen güvende olmanız için yeterli değildir. Ayrıca yönlendiricinin giriş bilgilerini normal "admin" den başka bir şeye de değiştirmelisiniz. Bu, hemen hemen herkesin yönlendiricinizle uğraşmasını engeller - ancak her ihtimale karşı WiFi leach’i nasıl algılayacağımıza bakalım.

Kablosuz Piggybacking’i Algılama

WPA2 güvenliğini etkinleştirdiğinizde, hiç kimsenin ağınızda herhangi bir geri tepme yapması olası değildir. Ancak, gecekonduları tespit etmenin kolay bir yolu var: Ağınıza bağlı her cihazın benzersiz bir IP adresi ve MAC adresi bulunduğundan, ayar sayfalarından birinde genellikle bağlı olan cihazların listesini görebilirsiniz (genellikle "istemciler" olarak listelenir). kablosuz yönlendiriciniz için. Birçok cihaz bir kimlik yayınladı çünkü sahiplerinin isimleriyle anıldılar. Bu nedenle, ağınıza bağlı "John’s Laptop" u görüyorsanız ve evde bir John yoksa, sorun yaşadınız! Bir cihaz yönlendiricinin istemci listesinde bir isim göstermese bile, bağlı olan cihazların sayısını sayabilir ve sayıların kapalı olup olmadığını görmek için orada bulunmasını bildiğiniz cihazların sayısına göre karşılaştırabilirsiniz.

Kimsenin şifrenizi anlayamayacağından ve ağınıza doğru yol alacağından kesinlikle emin olmak ister misiniz? Birkaç seçeneğin var. Yönlendiriciniz SSID’sini gizleyebilir, yani bağlanılabilir ağları arayan herkes için görünmeyecektir. Adres manuel olarak girilmelidir. Ayrıca, sahip olduğunuz "beyaz liste" cihazlara kablosuz MAC filtresi de kurabilir ve başka herkes için erişimi devre dışı bırakabilirsiniz. Tabii ki, bu, arkadaşlarınız gibi evinize hoşgeldin misafirleri için biraz daha zorlaştırıyor.

İnternet izleme yazılımı da bir seçenektir. Örneğin, bilinmeyen MAC adresleri ağınıza giriş yaptığınızda ücretsiz AirSnare programı sizi uyaracaktır. Ancak güvenli bir bağlantıda bunun için endişelenmenize gerek yok. Gerçek şu ki, WiFi bir zamanlar olduğu gibi değerli bir mal değildir. Pratik olarak herhangi bir kafede alabilirsiniz. Milyonlarca biz her zaman açık veri bağlantıları ile akıllı telefonlar taşımak. Bir dereceye kadar, WiFi erişimi daha hızlı, daha ucuz bir İnternet erişimi seçeneği yapar, ancak her zaman en uygun olanı değildir.

Ağınız şifreli olduğu sürece, yalnızca özel yazılım kullanan bir bilgisayar korsanı güvenliğinizi geçecektir. Teknoloji sitesi Ars Technica, Silika adı verilen 2500 $ ’lık bir programın, güvenli bir ağa bağlanmak ve şifresini [kaynak: Ars Technica ] kırmak için milyonlarca kelimenin sözlüklerini içeren Web siteleriyle birlikte nasıl kullanılabileceğini ayrıntılı bir şekilde açıkladı . Ancak, izleyicilerdeki ciddi bilgisayar korsanlarını bile durdurmanın kolay bir yolu var: Daha iyi bir şifre kullanın. Tahmin etmek için daha uzun ve zor, ağınız daha güvenli olacaktır.

Güçlü bir şifreyle, ağınıza bağlanan sekmelerin tutulması konusunda endişelenmenize gerek yok. Piggybackers, mooch off için başka birini bulmak zorunda kalacak.Bu Başlıklarıda İnceleyin
10761