AYYILDIZ TİM
Bitcoin Gelecegi
Bitcoin Gelecegi

Bitcoin ile ne olacağını kimse bilmiyor. Ne şüpheciler, ne inananlar, ne de Satoshi Nakamoto. Kristal küre yok. Kriptodaki en keskin beyinlerin çoğu bu belirsizliği benimsiyor ve genel olarak

Bitcoin Gelecegi


Bitcoin kripto para birimi büyüdüğünde ne olacak? Tartışmasız bir Bitcoin Büyükelçisi olan Andreas Antonopoulos, bunun tekil bir şey olma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor "Birleşik kullanım durumu yok" diyor. “Bitcoin değer bir mağaza olarak kullanılacak veya Bitcoin değişimin bir aracı olarak kullanılacak veya Bitcoin diğer bir şekilde sayısız kullanılacak düşüncesi - Bitcoin olduğu farklı yerlerde, bu yollardan her kullanılır. " 

Onun dediği nokta, Bitcoin halihazırda gerçek dünyada çeşitli gerçek senaryolarda çalışıyor ve tahmin edemeyeceğimiz şekillerde bunu yapmaya devam edecek. "Ne kadar geniş bir şekilde konuşlandırılırsa, kullanımları o kadar parçalı ve yaygın hale gelir," diyor ve bu düşünce deneyinin temeline haklı olarak meydan okuyor.  

Yeterince adil. Bu iyi bir uyarı. Ve bunların tümü, bu senaryoların karşılıklı olarak dışlayıcı olma amacını taşımadığını, kapsamlı olmadıklarını ve kesin olarak muhalefet ve tartışmalara yol açacaklarını söylemenin başlangıcıdır. Ancak bitcoin’e yönelik yenilenen ana akım ilgi göz önüne alındığında - ki bu patlayıcı boğa koşusundan kurtulmak imkansız - bu, bir dizi potansiyel sonucu duraklatmak, yansıtmak ve değerlendirmek için iyi bir an gibi geldi. Bitcoin ileriye dönük bir fikirdir. Bitcoin’in bugün neler yapabileceğine değer verenler var, ancak şampiyonlarının çoğu yarın ne yapabileceğine işaret ediyor.  

Peki yarın nasıl görünecek? Özellikle, 2030’a ne dersiniz? Gelecekte anlamlı bir değişim için zaman tanımaya yetecek kadar uzak olduğu için o yılı seçtik, ancak yine de gözlerinizi kısarsanız görselleştirmek için yeterince yakın. Dehşet verici başarısızlıktan "aya" ve hatta Mars’a kadar iyi ve kötü 12 potansiyel senaryoyu keşfetmek için keskin Bitcoin’cilerle konuştum.

Senaryo 1: Bitcoin dijital altın olarak büyüyor

En basit senaryo. " Bitcoin Ne Yaptı " adlı podcast’in sunucusu Peter McCormack, bunu "trendler devam ediyor" senaryosu olarak görüyor. "Bu hemen hemen bir kesinlik veya çok yüksek bir olasılık" diye tahmin ediyor. "Bitcoin gerçekten ne yaptığını sürdürüyor, daha fazla insan onu benimsiyor ve ağın değeri artıyor." Emeklilik fonlarında bitcoin, egemen varlık fonlarında bitcoin ve hükümet bilançolarında potansiyel olarak bitcoin gördük. Bitcoin’in piyasa değeri, altınınkini gölgede bırakıyor.

Ancak fiyat, hikayenin yalnızca bir kısmı. “ Bitcoin & Black America ” nın yazarı Isaiah Jackson, bu senaryoda Bitcoin’in servet açığını daraltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Jackson, "Siyah toplumunun% 25’i ABD’de banka hesabına sahip değil" diyerek, para yatağın altına saklandığında, düşük gelirli toplulukların enflasyondan orantısız bir şekilde zarar gördüğünü de sözlerine ekledi. "Enflasyon eşit olarak karşılanmıyor" diyor. "Enflasyon öldürür. Kelimenin tam anlamıyla." Bu nedenle Jackson, Siyah finans gruplarıyla düzenli web seminerlerine ev sahipliği yapıyor ve Bitcoin aracılığıyla bir finansal güçlendirme mesajı yayıyor.

Ayrıca bakınız: Bitcoin Bull Run: Bu Neden Farklıdır Üzerine OG’lerİnsan Hakları Vakfı’nın baş strateji sorumlusu Alex Gladstein, bu senaryonun tek başına bir kazanç olacağına inanıyor . Bugün 130 milyon Bitcoin hesabı sahibi var ve 2030 yılına kadar toplamın 1 milyara çıkabileceğini düşünüyor. Gladstein, "İnsanlar bitcoin’in başarılı olması için onunla bir fincan kahve almanız gerektiğini düşünüyor" diyor. Bu bir yanlış anlamadır. Başarılı olmak için bitcoin ile kahve satın almanıza gerek yok.

Senaryo 2: Bitcoin düzenleme ile boğuldu

Nijerya ve Hindistan, bitcoin’e baskı yapıyor. Ya dünyanın geri kalanı aynısını yaparsa? "Hard Money You Can’t F ** k With: Neden Bitcoin Will Be Next Global Reserve Currency" kitabının yazarı Jason Williams, ülkeler kibosh’u kripto para birimlerine koymaya çalıştıklarında, bunun hiçbir zaman gerçekten yapışmadığını savunuyor. “Hindistan kriptoyu yasakladığında, başka bir ülkeye gitmeniz yeterli” diyor. Dünya akıcı ve kripto işinizi başka bir yere taşımak çok kolay. 

Örneğin ABD’de Bitcoin yasaklanırsa bunun "onu daha da kıt hale getireceğini" ve potansiyel olarak talepte ve dolayısıyla fiyatta artışa neden olacağını düşünen Jackson, "Yasaklar işe yaramıyor" diyor . (Ayrıca bakınız: 1920’lerden kalma Yasak veya Uyuşturucularla Savaş.) 

Ve henüz. Belki de bireysel ulusların düzenleyici girişimlerinin geri tepmeye mahkum olduğu doğrudur, ancak bir mega boğa olan Williams’a bile bir duraklama anı veren belirli bir senaryo var.

"Birleşik küresel düzenleme" diyor. "En büyük risk bu." Dünya liderleri - Paris İklim Anlaşması gibi - kripto üzerinde birleşik bir politika oluşturmak için bir araya gelirlerse ve herkes onu acımasız önlemlerle yıkmayı kabul ederse, bu etki yıkıcı olabilir. Williams, "Ama bu gerçekten zor olacak," diyor, çünkü dünya birlikte çalışmaya çalıştığında bile aynı sayfaya girmek, tüm önemli taraflardan katılım sağlamak veya tutarlı bir şekilde takip etmek zor. (Ayrıca bakınız: Paris İklim Anlaşması.)

Senaryo 3: Bitcoin, internetin rezerv para birimi olur

Bu bir çeşit uzlaşma senaryosu. Anthony Pompliano veya kripto çevrelerinde yaygın olarak bilindiği adıyla "Pomp", " Pek çok insan , bitcoin’in küresel rezerv para birimi haline gelmesinde kafasını sarmada zorlanıyor " diyor ve ekliyor, "Ama bunu çok daha geçerli bir para birimi olarak görüyorlar. İnternetin rezerv para birimi olma yolu. " 

Bir kullanıcı deneyimine dayanarak, internet üzerinden bir şey satın aldığınızda, temel para biriminin gerçekten bir fark yaratmadığını söylüyor Pomp. Bir düğmeyi tıklıyorsunuz. Veya bir QR kodu tararsınız. Para birimi alakasız. "Dolar, RMB veya bitcoin veya başka herhangi bir şey olsun, yine de aynı kullanıcı deneyimi" diyor Pomp, internetin daha az "işlem sürtüşmesi" olduğunu, ancak analog dünyada durum böyle olmadığını ekliyor. Amazon’da kitap satın almak için tıklamak bir şeydir; bir dilim pizza satın almak başka bir şey.

Yani bitcoin, internetin doğal para birimine dönüşebilir. Pomp, "Bitcoin gibi sonlu yerleşimi olan bir şeyi kullandığınızda, dijital ortamda coğrafi agnostik ticarete izin veriyor" diyor. Bu, yerel tüccarlara bazı ek avantajlar sağlayacaktır: küresel müşteriler. Çoğu tüccar daha küresel bir kitleye ulaşmak için zaten döndüğünden, Pomp, Bitcoin’i benimsemenin "diskin gittiği yerde kaymalarına" yardımcı olacağını söylüyor. 

Senaryo 4: ’İki bitcoin sorunu’

İnsan Hakları Vakfı’ndan Gladstein, hükümetlerin kriptoyu yasaklama ihtimalinin zayıf olduğunu düşünüyor, ancak “hükümetlerin bitcoin ile savaşması için daha akıllı bir yol” olduğunu kabul ediyor. Bu senaryoda, hükümetler açık bir yasaklamadan vazgeçiyor, bunun yerine insanların borsaları kullanmasını engelliyor. Daha spesifik olarak, kullanıcıların fonlarını çekmesini engellerler. 

Gladstein, "Bunun en dikkat çekici ve makul saldırı olduğunu düşünüyorum" diyor. Bu yeni gerçeği hayal edin: Amerika Birleşik Devletleri kullanıcıları Coinbase’de BTC’lerine erişemiyor. 

"Temel olarak, PayPal veya Coinbase gibi hükümetin güvendiği emanetçiler tarafından tutulan bitcoin’e ve ardından karaborsa bitcoinine dönüşen tüm gevşek, serbest bitcoine Bitcoin ikiye ayrılıyor." Artık Black Market Bitcoin, borsalardaki Frozen Bitcoin’den daha yüksek bir değere sahip olabilir. Bu tür bir yasak yasal olur mu? Anayasal mı? TBD. Gladstein, özellikle kaçınılmaz yasal zorluklar ve blok zinciri topluluğu adına yapılan tüm lobicilik çabaları göz önüne alındığında, bu senaryonun hala olası olmadığını düşünüyor, ancak bunu "bitcoin rüyasına en uygun meydan okuma" olarak görüyor. 

Senaryo 5: Vergi memurları geliyor.

Gladstein, bu, hükümetin Bitcoin kullanımını engellemek için yapabileceği "en hafif dokunuş" olduğunu söylüyor. Ancak hafif bir dokunuş bile sakat bırakabilir. Örneğin, ABD vatandaşlarının bitcoin üzerinden gerçekleşmemiş sermaye kazançları ödemeye zorlandığını varsayalım. Hazine Bakanı Janet Yellen, gerçekleşmemiş sermaye kazancı vergisi fikrini gündeme getirdi , bu nedenle fikrin gerçeklikle en azından bir bağı var.

Böyle bir vergi, bitcoin’lerinin aya indirilmesini sabırla bekleyen tüm Bitcoin HODLers’ına zarar verir. Ve dünyadaki Tesla’lar, Square’ler ve MicroStrategys’in Bitcoin’e nakit parayı park etmesini engelleyebilir, çünkü aniden vergileri akacaktı. Böyle bir durumda, Bitcoin’den çıkışları bir piyasa çöküşünü tetikleyebilir, steroidler üzerinde “FUD” üretebilir ve güven içinde sistematik bir düşüşe neden olabilir. 

Ayrıca bakınız: Bitcoin, NFT’ler ve Sırada Ne Var: ’Upside Gerçekten Sınırsızdır’

Bitcoin değerlidir çünkü insanlar onun değerli olduğuna inanırlar; tersi de doğru olabilir. Bu senaryoda, altın savunucuları ve Peter Schiff gibi bitcoin şüphecileri - bir zamanlar bitcoin’in "aptalın altını ve onu satın alan herkesin nihayetinde aptal olduğunu" söylemişti - sonunda haklı gösterilebilir.

Gladstein bunu uzun bir atış olarak görüyor. Böyle bir vergiye "özel sektör ve Bitcoin sahibi bireyler tarafından şiddetle itiraz edilir" diyor ve bazı tahminlere göre Amerikalıların% 10’undan fazlasının BTC’ye sahip olduğunu da sözlerine ekledi. "Bu bir demokrasidir" diyor. "Böyle bir şey yapmamaları için ülke çapındaki kongre üyelerini rahatsız eden bu küçük ama gürültülü azınlığa sahip olacaksınız."

Miami belediye başkanının şehrin kripto için bir merkez olma arzusu gibi, siyasi rüzgarların diğer yönde - daha bitcoin dostu olmaya doğru - estiğini belirtiyor . Devletler rekabetçi olabilir. Miami bir kripto cenneti haline gelirse, Gladstein, diğer şehirlerin düzenlemelerini sertleştirmek yerine gevşeteceğini düşünüyor. ABD’nin cezalandırıcı vergilendirme ile “karanlık çağlara gitmeye” karar verdiği en kasvetli senaryoda bile, insanların daha dostane ortamlara sahip diğer ülkelere göç edebileceğini ekliyor. "Singapur’a, Tayvan’a veya Norveç’e gidecekler" diyor.  

Belki. Sonra yine, hükümetler pek mantıklı olmayan pek çok şey yapıyorlar. "Rasyonel aktörlerin" galip geleceğine güvenmek, kesin bir kesinlikten daha az görünüyor.

Senaryo 6: Bitcoin 1 fincan kahve satın almak için kullanılır

Çoğu, bitcoin’in dijital nakit olarak başarılı olması için önce dijital altın olarak başarılı olması gerektiği konusunda hemfikir. Bu bir ön koşul. Ve bitcoin’in zaten ülkeler arası ödemeler, havaleler ve derin sorunlu para birimleri olan ülkelerde bir değişim aracı olarak kullanıldığı doğrudur. Andreas Antonopoulos, farklı ülkelerdeki web tasarımcılarına ve çevirmenlerine ödeme yapmak için kişisel olarak haftalık bazda bitcoin kullanıyor ve "dünyanın her yerinden yüz binlerce insan" tarafından kullanıldığını söylüyor.

Ancak, herhangi bir ölçüye göre, bitcoin hala dünyadaki mal veya hizmet işlemlerinin yalnızca küçük bir bölümünü temsil ediyor. Bu 2030’a kadar değişecek mi? Bir zamanlar birinin yazdığı gibi, dünyanın büyük bir kısmının "elektronik paranın eşler arası bir versiyonu" olarak günlük işlemler için bitcoin’in kendisini kullanması ne kadar olasıdır ?

Bir yandan, Gladstein, 2030’da bitcoin göndermenin (temel katmanda) işlem ücretlerinin fahiş olacağını söylüyor. Neredeyse olması gerekiyor. Aksi takdirde, madenciler madencilik yapmaz. "Önümüzdeki yüzyılda ücretler, madencilerin yaptıklarının daha büyük ve daha büyük bir parçası olacak," diye tahmin ediyor, çünkü ikiye bölme ödülleri zamanla azalacak ve madencilik tamamlandığında 2140 yılında sıfıra yaklaşacak. “2030 yılına kadar ana blok zincirinin kullanımının çok pahalı olacağını söyleyebilirim. 100 $ ’dan daha düşük bir fiyata ana bitcoin blok zincirinde bir ödeme yapabilirseniz şaşırırım. "

Sonra eski inatçı fiyat oynaklığı sorunu var. Şu anda Real Vision Group başkanı olan eski Goldman Sachs yöneticisi Raoul Pal, bunu Bitcoin harcamak için maddi bir engel olarak görüyor. Pal, 2030 yılına kadar bitcoin’in fiyat oynaklığının ılımlı olacağından, ancak onu simit siparişi vermek için çekici bir seçim yapmak için yeterli olmayacağından şüpheleniyor.  

1 ila 100 volatilite ölçeğinde - bir tahvilin 3 veya 4 olduğu ve borsa 20 ila 30 arasında değişen bir oyunda - Pal, mevcut bitcoin volatilitesini 70’e sabitliyor ve 30’a düşeceğini düşünüyor. önümüzdeki on yılda. Bir gelişme, evet, ama yine de sorunlu. Pal, "Bir tüccar olarak, eğer bir işletmeyi yönetirsem, bitcoin kabul edersem, korkunç bir kabus olur" diyor Pal. "Çünkü onu bilançoda hesaba kattığımızda, bir ayda% 20,% 50 [kadar] yukarı ve aşağı gidiyor. Bir işletmeyi bunun üzerine modelleyemem. " 

Ama işte püf noktası. Çoğu kişi, 2030’da bir tur bira satın almak için Bitcoin kullanmanın (bugün gördüğümüz gibi) bir zorlama olabileceği konusunda hemfikir olsa da, bu sonraki senaryonun çok daha umut verici olduğunu düşünüyorlar. 


 Bu Başlıklarıda İnceleyin
10388