AYYILDIZ TİM
Hacktivism Ne Demek
Hacktivism Ne Demek

Hacktivism Hacktivizm, bir sosyal veya politik mesajı iletmek için bir web sitesini veya bilgisayar ağını hackleme eylemidir. Hacktivizmi harekete geçiren kişi bir hacktivist olarak bilinir.

Hacktivism Ne Demek

AYYILDIZ TİM
Hacktivizm, bir sosyal veya politik mesajı iletmek için bir web sitesini veya bilgisayar ağını hackleme eylemidir. Hacktivizmi harekete geçiren kişi bir hacktivist olarak bilinir.

Hackerjikler, özel bilgileri çalma ya da başka bir zarara neden olma niyetinde olan bir bilgisayarı hacker eden kötü niyetli bir hackerın aksine, politik ya da sosyal nedenleri vurgulamak için benzer yıkıcı faaliyetlerde bulunurlar. Hacktivist için, hacktivizm sivil itaatsizlik egzersiz için internet etkin bir stratejidir. Hacktivizmin eylemleri arasında web sitesi bozma, hizmet reddi saldırıları (DoS), yönlendirmeler, web sitesi parodileri, bilgi hırsızlığı, sanal sabotaj ve sanal oturumlar sayılabilir.
Ayyıldız Tim Hacktivizmi anlatıyor
Hacktivizm ve hacktivistler, hükümet kontrolünü ve elektronik ve Web teknolojilerini ve içeriğini sansürlemek için aktif bir istekle motive olurlar. Bu nedenle, hacktivizm, sıkı telif hakları yönetmeliğine aykırı olan veya sınırlı elektronik veriyi atlatmakla ilgilenenler tarafından istihdam edilebilir.

İnternet tarafından tetiklenen bir anahtar hacktivism aracı, bilgisayar yazılım ve web sitelerine açık erişimi engelleyen baskıcı mevzuatla ilgili kamuoyunun görüşlerini ve görüşlerini dile getiren tekno-politikadır. Hacktivistler, halkı algılanan yasal adaletsizlik konusunda eğitir ve yanıtı teşvik eder. Hacktivistler sürekli olarak Internet konuşma özgürlüğüne ve diğer dijital medya kısıtlamalarına meydan okuyan mahkeme savaşlarına başlıyor ve bu tür girişimlerde bulunmaktalar.

Hacktivizm, aktif ve pasif olan - şiddet içeren ve şiddet içermeyen - çeşitli eylemlere hitap eder ve siberterörizm olarak yanlış yorumlanabilir. Hacktivizm başlangıçta, elektronik doğrudan eylemin harmanlanmış programlama uzmanlığı ve eleştirel düşünme yoluyla toplumsal değişimi nasıl sağladığını açıklamakla meşguldü. Buna rağmen, pek çoğu hacktivizmi istenmeyen politik motifleri yerine getirmek için bir girişim olarak algılıyor.
AYYILDIZ TİM
Bu Başlıklarıda İnceleyin
5814