AYYILDIZ TİM
İnternet ve World Wide Web arasındaki fark nedir?
İnternet ve World Wide Web arasındaki fark nedir?

İnternet onsuz bir hayat hayal etmek zor bu yüzden her yerde olmuştur. Www in, çevrimiçi etkinliklerimizin çoğunun öneki olmadığı bir dünya hayal etmek de aynı derecede zor. Ancak, İnternet ve Dünya

İnternet ve World Wide Web arasındaki fark nedir?

İnternet onsuz bir hayat hayal etmek zor bu yüzden her yerde olmuştur. "Www" in, çevrimiçi etkinliklerimizin çoğunun öneki olmadığı bir dünya hayal etmek de aynı derecede zor. Ancak, İnternet ve Dünya Çapında Ağın birbiriyle sıkı sıkıya bağlı olması nedeniyle, bunların eş anlamlı oldukları anlamına gelmez.

Her şey başladığında geri dönelim. Başkan Dwight D. Eisenhower , 1958’de Sputnik’in lansmanında ABD’deki teknolojik gelişmeleri artırmak için İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nı (ARPA) başlattı. 29 Ekim 1969’a kadar, iki bilgisayar arasındaki ilk ARPANET ağ bağlantısı başlatıldı ve derhal çöktü. Ama mutlulukla, ikinci kez daha çok başarılı oldu ve İnternet doğdu. Giderek artan bu ağa ve internetin oluşmaya başladığı günümüzde bildiğimiz megalitlere gittikçe daha fazla bilgisayar eklendi. ARPA hakkında daha fazla bilgi ARPANET Nasıl Çalışır ?

Ancak, Dünya Çapında Ağın oluşturulması, Tim Berners-Lee adında bir adamın yardımıyla on yıllar sonra gelmedi. 1990 yılında, World Wide Web’in bel kemiğini geliştirdi - hipermetin transfer protokolü ( HTTP ). İnsanlar hızlı bir şekilde HTTP kullanımını destekleyen ve bilgisayarların popülaritesini destekleyen tarayıcılar geliştirdiler . ARPANET’in İnternet’i yönettiği 20 yıl boyunca, dünya çapındaki ağ dört bilgisayardan 300 binden fazla büyüdü. 1992’ye gelindiğinde, bir milyondan fazla bilgisayar bağlandı - HTTP geliştirildikten sadece iki yıl sonra [kaynak: Bilgisayar Tarih Müzesi ].

Bu noktada, tam olarak HTTP’nin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz - dosyalar ve diğer bilgilerin bilgisayarlar arasında nasıl aktarıldığına dair yaygın olarak kullanılan bir dizi kuraldır. Yani Berners-Lee’nin yaptığı gibi, bilgisayarların birbirleriyle nasıl iletişim kuracakları belirlendi. Örneğin, son paragraftaki kaynak bağlantısına tıkladıysanız veya https://www.howstuffworks.com URL’sini ( üniform kaynak konum belirleyici ) tarayıcınıza girdiğinizde, ana sayfamıza ulaşmak için HTTP devreye girerdi . Ancak bunu, HTML ve XHTML gibi Web sayfası programlama dilleriyle karıştırmayın . Bir sayfada neler olduğunu tanımlamak, siteler arasında iletişim kurmamak veya bir Web sayfasının konumunu tanımlamak için bunları kullanıyoruz.

İnternet çağının şafağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için İnternet nasıl başladı? Bizim amacımız için, İnternet ile Dünya Çapında Ağ arasındaki temel farkı araştırmaya ve bu nedenle aklımızda bir araya getirmemizin neden bu kadar kolay olduğunu araştırmaya hazırız. Cevapları bulmak için sonraki sayfaya gidin.

Bu soruyu cevaplamak için, her bir öğeye bakalım. Ve İnternet daha kolay anlaşılan bir bileşen olduğu için, oradan başlayalım.

Basitçe, İnternet bir ağlar ağıdır - ve her çeşit boyutta her çeşit ağ vardır. Çalışmanızda, okulunuzda veya hatta evinizde bir bilgisayar ağınız olabilir . Bu ağlar genellikle farklı konfigürasyonlarda birbirleriyle bağlantılıdır; yerel alan ağları ( LAN ) ve bölgesel ağlar gibi gruplamalar nasıl yapılır . Sizin cep telefonu diğer elektronik cihazların birçoğu gibi, Internet’in parçası olarak kabul edilir bir ağ üzerinde aynı zamanda. Ve tüm bu ayrı ağlar - bir araya getirildi - İnternet’i oluşturan şeydir. Uydular bile internete bağlı. Bu iç içe geçmiş mega-ağın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek içinİnternet Altyapısı Nasıl Çalışır ?

Diğer yandan, Dünya Çapında Ağ İnternet’e erişmek için kullandığımız sistemdir. Web orada tek sistem değil, ama en popüler ve yaygın olarak kullanılıyor. (HTTP kullanmadan Internet’e erişme yollarına örnek olarak e-posta ve anlık mesajlaşma dahildir .) Önceki sayfada belirtildiği gibi, World Wide Web, dünyanın farklı ağlarında bulunan çeşitli bilgi formlarına erişmek için hipermetin kullanır. Bu, tüm dünyadaki insanların bilgi ve fikirleri paylaşmalarına izin verir. İnternet’e , Internet Explorer ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılar aracılığıyla erişiriz . Bu gibi tarayıcıları kullanarak çeşitli Web sitelerini ziyaret edebilir ve diğer çevrimiçi içeriği görüntüleyebilirsiniz.

Bunu düşünmenin başka bir yolu da internetin makineler, donanım ve verilerden oluştuğunu söylemek; ve World Wide Web bu teknolojiyi hayata geçiren şeydir.

Artık İnternet ve Dünya Çapında Ağ arasındaki farkı biliyoruz, yeni köprüler, HTML ve ana sayfalar hakkındaki bilginizi kullanın ve daha fazla bilgi için bir sonraki sayfaya tıklayın.

Bu Başlıklarıda İnceleyin
5525