AYYILDIZ TİM
İnterneti kim icat etti?
İnterneti kim icat etti?

Açık şakayı şu yoldan çıkaralım: İnterneti icat eden Al Gore değildi. Aslında Bay Gore asla böyle yapmadığını iddia etmedi. CNN’nin Wolf Blitzer’le yaptığı 1999 tarihli röportajda, o zamanki başkan

İnterneti kim icat etti?

Açık şakayı şu yoldan çıkaralım: İnterneti icat eden Al Gore değildi. Aslında Bay Gore asla böyle yapmadığını iddia etmedi. CNN’nin Wolf Blitzer’le yaptığı 1999 tarihli röportajda, o zamanki başkan yardımcısı interneti yaratma girişimini üstlendiğini, yani bir siyasetçi olarak küresel ağı yasal düzenlemelerle yapan bilgisayar bilimcileri, programcıları ve mühendislerini desteklediğini söyledi.

Gerçek şu ki, bir grup insan interneti kurmaktan sorumlu. İlk olarak, bilgisayarların bir gün birbirleriyle iletişim kuracağını hayal eden vizyonerler vardı. İlk bilgisayarlar , bilgisayar kullanıcıları tarafından çok fazla fiziksel çaba harcamadan veri paylaşma becerisine sahip olmayan izole cihazlardı. Bir makineden diğerine bilgi aktarmak isterseniz, delikli kutu veya makaralı manyetik bant kutularını taşımak zorundaydınız.

Ancak bazı insanlar bilgisayarların dünyanın bilgisine erişim sağlamak ve büyük miktarda işleme yeteneği sağlamak için birlikte çalışabilecekleri bir geleceğe baktılar. Böyle bir kişi, II . Dünya Savaşı sırasında Savunma Araştırma Komitesi’nde hayati bir rol oynayan Vannevar Bush’du . Bush, 1945’te, 2. Dünya Savaşı deneyimine dayanarak, gelecekteki tüm çatışmalarda bilginin önemli ölçüde daha büyük bir rol oynayacağını yazdı. Ayrıca, her gün ürettiğimiz bilgi miktarının muazzam olduğunu fark etti. Birisi nasıl yönetebilir ki?

Bush, bilgiyi yönetebilecek bir otomatik cihaz öngördü. Temelde bilgisayarlı bir kütüphaneydi. Bu teorik motor belleğini seçti. Bu mutlaka bir bilgisayar ağı değil, veri yönetimi problemini çözmek için daha kavramsal bir yaklaşımdı. Fikirleri geleceğin bilgisayar bilimcileri için gerçek bir memex cihazı oluşturmanın bir yolunu bulmaları için ilham kaynağı olacaktı.

Sonunda, teknolojik gelişmeler büyük bir dijital kütüphanenin bu vizyonlarını yakaladı. Harekete geçirmeyi gerçekten harekete geçiren şey, ABD Savunma Bakanlığı’nın, farklı bilgisayarların farklı işletim sistemlerini çalıştırabilmelerini sağlayacak geniş bir alan ağı oluşturma planıydı.

JCR Licklider adında bir adam Vannevar Bush’un kaldığı yerden aldı. Ayrıca bilgi yönetiminde yeni bir yaklaşım ihtiyacını da gördü. Bilgi yoluyla sıralama yapmanın, görevleri tamamlamaya adadığı zamanın yaklaşık yüzde 85’ini aldığını tahmin ediyordu. Licklider ayrıca bilgisayar ağları potansiyelini de anladı. O, herhangi bir varlıktan daha güçlü bir bilgisayar sistemi yaratacak diğer ağlardan oluşan bir ağ öngördü. O, muazzam bir bilgisayar ağı olan Intergalactic Network fikrini çağırdı.

Bu vizyonerler, mühendisler ve bilim adamlarının bir sonraki turda ilk geniş alan ağını inşa etmek için genişleyeceği fikrini sağladı: ARPANET.

İnternetin inşa edilmesindeki ilk büyük adımlar ARPANET adlı bir projeden kaynaklandı. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (DoD) , ağa bağlı bilgisayarlar farklı işletim sistemleri kullansalar bile bilgisayar ağlarını destekleyebilecek teknolojiyi oluşturmak için bir proje finanse etti . ARPANET’ten önce, tüm bilgisayar ağları boyut olarak ve homojen olarak sınırlandı , yani ağa bağlı tüm makineler aynıydı.

ARPANET projesi için program yöneticisi, sistem tasarımında büyük rol oynayan Larry Roberts idi. Mike Wingfield adında bir mühendis, bir bilgisayarın, farklı bilgisayarların aynı ağ üzerinden iletişim kurmasına izin veren bir İnternet İleti İşlemcisi (IMP) ile bağlantı kurmasını sağlayan arabirimi tasarladı.

Donanım tek engel değildi. Bilgisayar bilimcileri, farklı makinelerin protokoller adı verilen ortak bir dizi kural aracılığıyla birbirlerini anlamasını sağlamak için bir yol bulmak zorundaydı. En önemli protokollerden ikisi İletim Kontrol Protokolü (TCP) ve İnternet Protokolü (IP) idi . Bu kurallar, Ağ Denetim Protokolü olarak adlandırılan daha önceki bir kümenin yerini aldı. Sonunda ARPANET’in diğer ağlara bağlanmalarına izin verdiler. Bu protokollerin geliştirilmesinden sorumlu iki adam Robert Kahn ve Vinton Cerf idi.

İnternetin çalışmasına katkıda bulunan üç kişi, Paul Baran, Donald Davies ve Leonard Kleinrock idi. Bu matematikçiler paket anahtarlamayı tasarladılar , bu da bilgisayarların İnternet üzerinden nasıl bilgi gönderdiğidir. Verileri dev bir dosya olarak göndermek yerine, bilgisayarlar dosyaları paketlere ayırır. Muhtemelen olmasa da, tek bir dosya ile ilişkilendirilen her paketin, hedefine ulaşmak için bir ağ üzerinden farklı bir yol izlemesi olasıdır. Bir kez orada, alıcı bilgisayar, her paket ile birlikte verilen bilgilere dayanarak dosyayı yeniden birleştirir.

Diğer önemli katkılar ise e-posta icat eden Ray Tomlinson ve dosya aktarım protokolü (FTP) için orijinal özellikleri geliştiren Abhay Bhushan idi. 1983’te Paul Mockapetris, İnternet ile aramızdaki yolun bir kısmını icat etti: Alan Adı Sistemi. İnternet’e bağlı olan cihazların hepsi bir dizi rakam olan adreslere sahiptir. Ancak çoğu insan uzun sayı dizilerini hatırlamakta çok iyi değildir. Mockapetris, insanların kelime tabanlı adreslerde yazmaları için bilgisayarların sayısal adresler veritabanına başvurabilmesinin bir yolunu geliştirdi.

Web’e gelince, bu bize Tim Berners-Lee’nin nezaketiyle geliyor. Web nispeten genç - Berners-Lee 1990 yılında yarattı. Ama bu kısa sürede internet ile etkileşime girmenin en popüler yollarından biri haline geldi - o kadar ki bazı insanlar yanlışlıkla Web’in aynı şey olduğuna internet.

Bunlar, çalışmalarının İnternet’in yaratılmasında ortaya çıkan bireylerden sadece birkaçı. Katkıları olmadan, insanlık tarihinin en dikkat çekici icatlarından biri olan küresel ağ ağına sahip olamayacağız.
Bu Başlıklarıda İnceleyin
7158