AYYILDIZ TİM
İnternette Çocuklarınızı Koruma
İnternette Çocuklarınızı Koruma

Çocuklarınız çevrimiçi oyun oynarken onları korumak kolay olmasa da İnternet güvenlik çözümleri çocuklarınıza güvenli ve eğlenceli bir deneyim yaşatmanıza yardımcı olabilir.Altı ile dokuz yaş arası

İnternette Çocuklarınızı Koruma

Çocuklarınız çevrimiçi oyun oynarken onları korumak kolay olmasa da İnternet güvenlik çözümleri çocuklarınıza güvenli ve eğlenceli bir deneyim yaşatmanıza yardımcı olabilir.

Altı ile dokuz yaş arası çocukların %50’den fazlası her gün İnternet’te vakit geçiriyor*. Okulda veya oyun alanında olduğu gibi kendi başlarına bazı kararlar alıyor ve hatalar yapıyorlar.

İnternet oyun alanında çocukların güvenliğini sağlamak zor olabilir. Onları gözleyecek öğretmenleri yoktur ve siz de kesinlikle onları her dakika izleyemezsiniz!

Peki, çocukların İnternet’te güvende olmasını nasıl sağlarsınız? Çocuklarınızın karşılaşabileceği günlük tehlikelere karşı nasıl koruma sağlayabileceğinize birlikte bakalım…

Uygunsuz web sitelerini engelleyin

Tüm web sitelerinin çocuklar için uygun olmaması şaşırtıcı değildir. Çocuğunuz basit bir arama motoru sorgusu aracılığıyla ya da bir arkadaşının gönderdiği bağlantıyı tıklatarak kazayla uygunsuz bir siteyle karşılaşabilir.

Baskıcı olmadan çocuklarınızın İnternet’te güvenliğini nasıl sağlayabilir ve onları nasıl koruyabilirsiniz?

Ebeveyn denetimi yazılımı bu sorunu çözebilir. Tek başına bir çözüm olarak sunulduğu gibi İnternet güvenlik paketlerinin bir parçası da olabilen ebeveyn denetiminin ’güvenli arama’ özelliği uygunsuz içerikleri engeller. Çoğu, çocuğunuzun İnternet’te ne yaptığını tam olarak bilebilmeniz için size ayrıntılı raporlar da sunar.

Ancak kimi zaman görünürde güvenli olan siteler sanal oyun alanını tehdit edebilir.

Yabancılarla konuşmayın

Çocuğunuz eğlenmek için en yeni çevrimiçi oyunları arkadaşlarıyla oynayabilir ve sohbet odaları üzerinden onlarla iletişim kurabilir. Ancak bu sohbet odalarında karakterlerinin arkasına gizlenip çocuklarınızı kişisel bilgilerini vermeleri için kandırmaya çalışan siber suçlular da bulunur. Bu bilgileri aldıktan sonra kimliğinizi ve paranızı çalmak için kullanabilirler.

Yalnızca iyi bilinen oyunları oynamak veya saygın siteleri ziyaret etmek çocuğunuzun korunmasına yardımcı olabilir.

Ancak bu durumda bile, çevrimiçi ortamda kiminle ve ne konuştuklarını izleyerek çocuğunuzun İnternet’te güvenliğini sağlamak zor olabilir. Kaspersky Total Security gibi eksiksiz İnternet güvenliği ürünleri, çocuğunuzun sohbet odaları ve anlık mesajlaşma programları üzerinden banka hesabı, isim ve adres gibi bilgileri göndermesini engelleyerek size yardımcı olur.

Ancak bu sohbet odalarındaki tek tehlike siber suçlular değildir. Ne yazık ki gerçek hayatta olduğu gibi İnternet’te de zorbalar vardır.

Çevrimiçi zorbalara karşı koyun

Bu oyun sitelerindeki bazı katılımcıların tek amacı diğer oyunculara sataşmak ve onları rahatsız etmektir. Bu oyuncular siber zorba olarak bilinir.

Video oyunlarında siber zorbalığı kontrol etmek ve önlemek hiç de kolay değildir. Çoğu çevrimiçi oyunda moderatörler zorbaları oyundan meneder, ancak çok sayıda oyuncunun oynadığı bu oyunlarda tüm zorbaları yakalamak zor olabilir.

Ebeveyn denetimi işlevleri çocuklarınızın çevrimiçi oyun alanındaki İnternet zorbalarından korunmasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzun çevrimiçi durumdayken kimlerle konuştuğunu izler ve istemediğiniz kişileri engelleyebilmenizi sağlar. Ayrıca belirlenmiş herhangi bir kelime çevrimiçi iletişim sırasında kullanıldığında sizi uyarır.

Lütfen unutmayın: Tüm bu korumaya rağmen çocuğunuzu %100 izlemeniz imkansızdır. Görünürde masum olan sitelerde tüm ağınızın güvenliğini tehlikeye atacak kötü amaçlı bağlantılar bulunabilir.

Virüs indirmeyin

Siber suçlular çocukların ücretsiz yazılım, müzik ve oyun peşinde olduğunu bilir. Çocukların bağlantılara ve e-posta eklentilerine daha kolay güvendiğini de bilirler.

Çocuğunuz bu bağlantılardan birini tıklattığında yalnızca kendi PC’lerinin değil, bütün ağınızın güvenliğini tehlikeye atma potansiyeline sahip bir virüs indirebilir. Bunu farkında olmadan da yapabilir: Bir reklam şeridine tıklattığında kötü amaçlı bir yazılım görünmeden yüklenip çocuğunuzun İnternet’teki güvenliğini tehlikeye sokar.

Her iki durumda da en iyi koruma yöntemi güvenli olmayan bağlantıları engelleyen ve indirilen her dosyayı kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol eden güvenilir bir İnternet güvenlik paketi kullanmaktır. Kaspersky Total Security gibi eksiksiz bir güvenlik ürünü bunu evinizdeki herkes için gerçekleştirebilir. Tüm ağı bilgisayarınızdan izleyebilir ve bilgisayarların güvenlik ayarlarını ayrı ayrı belirleyebilirsiniz.

Çocuklarınızın İnternet’te güvenliğini sağlama en öncelikli konudur

Çocukların İnternet güvenliği söz konusu olduğunda hiçbir şey ebeveynlerin yol göstermesinin yerini tutamaz. Çocuklarınızla konuşmak beklediğinizden daha fazla işe yarayabilir: Her "evet" yazan düğmeye otomatik olarak basmamayı ve zorbalardan veya potansiyel siber suçlulardan uzak durmayı onlara öğretebilirsiniz.

İnternet güvenlik paketleri çocuklarınızın çevrimiçi faaliyetlerini izleyerek sizin çabalarınızı tamamlar ve çevrimiçi oyun alanının güvenli bir yer olmasını sağlar.

Ayrıca en iyi Total Security ürünleri evinizdeki tüm bilgisayarları kendi bilgisayarınızdan izlemenizi ve yönetmenizi sağlar.

Sonuçta çocukların oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Bizim görevimiz de onların oyun alanında mümkün olduğunca güvende olmasını sağlamaktadır.

Bu Başlıklarıda İnceleyin
8411